Adalet Meslek Yüksekokulu’ndan Hukuk Fakültesine Nasıl Geçilir?

Paylaş
 

2017 DGS Sıralamalarını Oluşturuyoruz

2015 Yılı DGS Klavuzu Yayınlandı Hukuk Fakültesi Kontenları %50 Azaltıldı

2014 DGS Hukuk Yerleştirme ve de Puan Sıralamasını Öğrenmek İçin Tıklayın

2014 DGS Türkiye Sıralamalarını Oluşturuyoruz 

 2014 Özel Hukuk Fiyatlarını Öğrenmek İçin Tıklayın

2014 DGS Puan Tahminleri Adlı Makalemi Okumak İçin Tıklayınız…

2014 DGS Hukuk Kontenjanları Açıklandı ve Kontenjanlara 900 kodu Getirildi, Öğrenmek İçin Tıklayınız

2013 Dikey Geçiş Hukuk Fakülteleri Taban ve Taban Puanlarını Öğrenmek İçin Tıklayın

Çok Önemli Not: Herkese 2 yılda bitirmenin taktiklerini verdim ama kendim işimden dolayı sınavlarıma gidemediğimden sonunda (çok şükür) 4 yılda 🙂 hukuk fakültesini bitirdim. Bunu yazıyorum çünkü ziyaretçilerimiz merak ediyordu….(18 Ağustos 2016)Bu da mezuniyet belgem motive etmesi amacıyla paylaşıyorum  imag0087_1_1_1

Önyazı 1 : Güncelleme Tarihi 8 Haziran 2015

Arkadaşlar Yaklaşık 2,5 yıl önce yazdığım bu makalede Kültür’ün 3 yılda bitirildiğinden bahsetmiştim. Arkadaşlar 2014-2015 öğretim yılında Kültür Üniversitesi Açıköğretimle diploma notu 3 ve üzeri olan arkadaşlarımıza 2 yılda okulu bitirebilmeleri için 52 kredi muafiyet ve her dönem 50 kredi vermiştir. Dolayısıyla aşağıda uzun uzun yazıp bu işin kavgasını vermem sanırım meyvesini verdi 🙂 Ben her ne kadar 4 yılda okulu bitirsem de sizler 2 yılda bitirin. Dolayısıyla ortalamanız iyi ise arkadaşlar Kültür Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki makaleyi de silmiyeceğim ne çetin şartlardan geçildiğini öğrenin. Not bu makale 200 binin üzerinde okunmuştur. Sanırım DGS ile Hukuk arzulayan arkadaşların %90’ına ulaştığımı düşünüyorum. Önemine binaen makaleye eklenmiştir. 

Ön Yazı 2: Güncelleme Tarihi 09 Şubat 2015 Hala BEYKENT 2 yılda bitiyor…

Arkadaşlar Beykent aldığı kararı değiştirmiş bulunmaktadır. Sadece çakışan ders aldırmamakta ve de 45 kredi maksimum kredi aldırmaktadır. Buna rağmen okul 2 yılda bitmektedir sadece 1 yaz döneminde her hangi bir fakülteden ders almanız lazım. Ama kredi sayısını her dönem 5’er 5’er azaltarak 30 kredi de sabitleyecektir. Dolayısıyla 2 yılda biten Hukuk Fakülteleri Beykent Hukuk Fakültesi ve sıkı çalışıp bir de yaz okulu ile Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’dir.

Önemine binaen duyurulur ;
ORHAN AKMAN

Eğer sizde DGS ile Hukuk Fakültesini kazandıysanız başarı hikayenizi BURAYA TIKLAYARAK kazanacak arkadaşlarımızla paylaşabilirsiniz….

Bu arada Hukuk Fakültesini Kazananlar/Kazanacaklar İçin Yeni Bir Makale Yazdım OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Öncelikle Örgün Öğretim veya Açıköğretim Öğretimden Adalet/Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olmanız lazım. Hukuk Fakültesine cidden geçmeyi düşünüyorsanız ortalamanızın da çok yüksek olması sizin fakülteye girişinizi kolaylaştıracaktır. Adalet bölümünden Hukuk Fakültesine geçmiş biri olarak Adalet bölümünü 3,25 diploma notu ile bitirdim ve DGS(Dikey Geçiş Sınavı) dan bana 80 üzerinden 69 Başarı Puanı geldi. Yani 3,25 değilde 3,70-3,80 ortalama getirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Durun dahası da var iş sadece okul puanını yüksek getirmekten ibaret değil inanın yine kendimden örnek vereyim 64 Matematik 61,5 Türkçe neti yaptım DGS sınavında 2012 yılında. Türkiye 548. si oldum ama tüm devlet üniversitelerini tercih ettim ardından da özel üniversiteleri sıraladım. Ve ne oldu biliyor musunuz?

Hiçbir devlet üniversitesine yerleşemedim %50 burslu olarak Özel İstanbul Kültür Üniversitesi’ne ancak girebildim. Bunu şundan dolayı anlatıyorum. Arkadaşlar rakipleriniz çok dişli inanın doktor,öğretmen, mühendis gibi meslek erbapları içlerinde hukuk okuma azmi ile özellikle açıköğretim Adalet bölümünü bitirip sınava giriyorlar. Bundan dolayı çok sıkı ders çalışmak lazım. Gerekirse gece,gündüz….

Gelelim hangi üniversite konusuna. Eğer bir işiniz yoksa ve derslerin tümünü takip etme imkanınız varsa bence Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanacak kadar ders çalışın. İnanın bir meslek sahibi olupta devleti kazanalar derslerden hep kaldı, geçemiyorlar bir türlü.(Nedeni dersleri takip edememeleri ve hocalarında sınavda sağlam soru sorması)

Yok eğer bir meslek sahibi iseniz bana sorarsanız devletle uğraşmayın en güzeli verin özel üniversiteye paranızı veya burslu da okuyabilirsiniz tercih sizin (Kıbrıs Üniversiteleri %100 burs veriyor DGS öğrencilerine) güzel güzel derslerinizi geçin okulu bitirin. İnanın sınıfımda 37 yaşında meslek sahibi bir abimiz var İstanbul Hukuk Fakültesini kazanmış ama dersleri geçemediğinden(Bu arada İstanbul Hukuk ders geçme notu 50 dir) okulu bırakıp özele gelmiş şu an ortalaması 2,80 civarında, derslerini de geçiyor.

Diğer bir konu özel seçeceksiniz ama hangisini seçeceksiniz? Evet burası çok önemli arkadaşlar ben başıma geleni anlatayım ve ister bana hak verin isterseniz vermeyin tercih sizin. Sınav notum açıklandıktan sonra bütün İstanbul içindeki özel üniversiteleri aradım kaçıncı sınıftan başlatıyorsunuz diye, İstanbul Kültür ve İstanbul Beykent üniversiteleri 3. sınıftan başlattıklarını söylediler. Ben de İstanbul Kültür Üniversitesi’nin adı daha popüler olduğu için devlet üniversitelerinden sonra ilk tercihimi buraya yaptım ikinci tercihim Beykent Üniversitesi,3. tercihim Aydın Üniversitesi ve 4. tercihim ise Fatih Üniversitesi idi. Sonuçlar açıklandı ve Kültüre kayıt oldum. Bir arkadaşım da benimle aynı tercihleri yaptı ve o da Beykent Üniversitesi’ne kaydoldu. Bu arada ben 278,22 puan almıştım arkadaşım ise 270 puan almıştı.

Okul Dönemi Başlıyor….

Okullar açıldı ve açıköğretimden Ders İçerik belgelerini alıp okullarımıza teslim ettik ve merakla hangi derslerden muaf olduğumuzu merak ediyorduk. Derken arkadaşım Roma Hukuku dahil tüm seçmeli derslerden muaf oldu Beykent Üniversitesinde, 3. sınıftan başladı ve sadece kaç dersi kaldı vereceği biliyor musunuz? Sadece 32 adet yani dönem başına 8 er dersten 2 yılda hukuk fakültesinden mezun olacak. Bu arada Beykent’te çan eğrisi sitemi var.

Gelelim bana, beni sadece 34 krediden muaf tuttular ve güya 3. sınıftan başlıyacak olan ben birden kendimi 1. sınıfta buldum. Tüm DGs ile gelen öğrenciler şoktaydı  hatta bir arkadaşım dava açtı üniversiteye sonucunu bekliyoruz. Okuldan mezun olabilmek için 240 krediyi doldurmak lazım ve inanın bilemiyorum kaç yılda dolduracağımı. Derslerde çan sistemi yok ama çalışınca geçersiniz.

Burada anlatmak istediğim ne kadar çok çalıştığınız kadar doğru tercihte yapmanız çok önemli. Ben arkadaşımla aynı yerde okumak istedim tercihleri ona göre yapmıştım ama kısmet o halinden memnun ben ise değil. Neyse vardır her işte hayırlı diyor ve burada kesiyorum.

Ücretlere gelecek olursak Özel Aydın Üniversitesi %100 burslusu var, Ben Kültüre 11280 veriyorum, arkadaşım Beykent e 10900 veriyor. Ücretler puan düştükçe artmaktadır. Örnek Koç Üniversitesi 36000 civarında ama net olarak bayağı düşük. Kıbrıstan yana tercihinizi yaparsanız %100 burslu olarak yerleşebilirsiniz örneğin ben yerleşebilirdim ama bir de oraya git gel masrafını da hesap etmeniz yararınıza olacaktır.

Ben elimden geldiği kadar herkese yardımcı olmaya çalışıyorum inanın beni haftada 3 kişi tanıdık tanımadık mutlaka arar ve Hukuk fakültesine geçişi sorarlar. Siz de aklınıza takılan sorularınızı buradan sorun emin olun elimden ne geliyorsa yaparım.

Kalın Sağlıcakla

BOŞ DURMAK YOK ÇALIŞMAYA DEVAM 🙂 Tamam yaklaşık 10-15 dakikanızı aldım ama umarım faydalı bir yazı olmuştur. Siz buna 15 dakikanızı ayırınız ama inanın ben 60 dakikamı ayırdım, bir zahmet edip 2 dk yorum yazarsanız çooook sevinirim..

Evet Yorumlarda Samet Gök arkadaşım hangi derslerden muaf tutulduğumu sormuştu, bende uzun uzun yazmak istemedim. Muafiyet belgesini ekliyorum. Bir de benden tavsiye istemişti ben derim ki 2 senede (ama ders çalışmak zorundasınız yoksa uzatırsınız) bitirmenin tek yolu Beykent Üniversitesi…

Not Resmin üzerine Tıklarsanız Daha Net Görürsünüz…

 

İstanbul Kültür Üniversitesi muaf tutulduğum dersler

İstanbul Kültür Üniversitesi muaf tutulduğum dersler

2013 DGS Hukuk Taban ve Tavan Puanları Açıklandı kazananlara başarılar Sonuçları Görmek İçin Tıklayın

 

 

Google Amcadan Gelen Aramalar:

Bu yazı 185925 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

479 adet yorum var.

 1. Selva dedi ki:

  Merhaba Orhan Bey, sayfanızda bizzat kendinizden verdiğiniz örnekler ile yapmış olduğunuz açıklamalarınız ve yorumlara samimiyetle verdiğiniz cevaplar gerçekten ilgi çekici olmuş. Ben de İstanbul Ünuversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu mezunuyum ve bunu AÖF Kamu Yönetimi bölümü ile tamamladım, şuanda devlet memuruyum, DGS ile hukuk fakültesine geçmek için sınavlara her ne kadar girmiş olsam da geçişin çok zor olduğunu anladım, bu sebeple YGS ve LYS sınavlarına girerek ( kontenjan durumlarının da daha fazla olması sebebi ile) hukuk fakültesi tercihi yapmak istedim ve 2017 LYS sonuçlarına göre yaptığım tercih neticesinde 1. Tercihim olan İstanbul Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi geldi. Ancak okula bi türlü ulaşamadım, okulun internet sitesinden edindiğim bilgiye göre, kayıt sırasında geçmiş okulların transkriptlerinin de getirilmesi halinde muafiyet işlemlerinin yapılacağından bahsediliyordu, şimdi bu durumda: Beykent beni kaçıncı sınıftan başlatır?, Devlet memuru olmamdan ötürü derslere katılamayacağım, devam konusunda problem çıkar mı?, Devlet memurlarına, eğitim ücretinin ödenmesi hususunda halen bir indirim var mı? Beykent ile arkadaşlarınızdan ötürü yakından ilgilendiğinizi okuduğumdan dolayı bu soruları sormak istedim, cevaplarsanız minnettar olurum, şimdiden teşekkür ederim.

 2. abdurrahman dedi ki:

  meraba adalet bolumunu bıtırdımızde kıbrıs hukuka gecmek kolaymı

 3. banu dedi ki:

  merhaba,ben de bu yıl amyo’dan mezun olacağim ve kısmetse dgs ye gireceğim. son güncellemeye göre hangi üniversiteler 3’ten başlatıyor acaba? cevaplarsanız çok memnun olurum,iyi çalışmalar..

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Şu an için inanın bilmiyorum, ama benden tavsiye hukuk bilimi bir deryadır. Bundan ne kadar uzun süre faydalanırsanız ömrünüz boyunca kana kana içersiniz. Siz en iyi şekilde bu bilimi öğrenin de varsın 10 yılda bitsin. 🙂

 4. Nergiz dedi ki:

  merhaba;
  Ben şu anda İstanbul üniversitesi İngilizce işletme bölümünde okuyorum. Benim bölümümden bi arkadaşım adalet okuyup işletmeyi dondurup İstanbul hukuka geçiş yaptı Türkiye 49. su olarak. ve muafiyet işlemleri sırasında hukukla ortak aldığımız mikro makro ekonomi işletme hukuku vergi hukuku gibi derslerinin sayıldığını söyledi.

  Ben de şu an adalet okumaktayım ve önümüzdeki yıl ikisi birden bitecek. Hukuka geçiş yapmak istiyorum ve ilk tercihim kültür olacak çünkü yüksek lisans da yapmak istiyorum yurtdışında. benim sorum şu olacak; kültürde yaz okulu var mı? varsa eğer ders alınıp dönem başı alınacak ders yükümlülüğü azaltabilir miyim? ve İngilizce işletme bölümünde aldığım adalette olmayan ancak hukukla ortak olan dersleri saydırabilir miyim?

  şimdiden teşekkürler.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Nergis Hanım evet Kültür’de yaz okulu var ve yaz okulu ile ders alıp yükü azaltabilirsiniz. Zaten yaz okulu öğrenci geçirmeye yönelik bir uygulama, dönem içine göre oldukça kolaydır. Diğer sorunuzun cevabı ana hukuk derslerinden muaf olmazsınız bunu hiçbir hukuk fakültesi yapmaz çünkü o dersin inanın onda birini ancak görmüşsünüzdür.

   Saygılar

 5. ebru dedi ki:

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler ve açıklamalar için çok teşekkürler. Sormak istediğim şey son yıllardaki hukuka geçiş konusundaki rekabeti de düşünürsek 3.46 not ortalamasına sahip birinin Ankara Hukuka geçiş şansı var mıdır? Örneğin 3.46 ortalama ve 3.90 ortalamaya sahip birisi arasında sınava etkisi açısından ne kadar farklılık var, 3.46 ortalamalı birisinin ne kadar ekstra soru çözmesi gerekli?
  Cevaplayabilirseniz çok sevinirim

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Dgs Eşit Ağırlık Hesaplama Formülü kabaca şu şekildedir;

   96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

   Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

   Gördüğünüz gibi başarı puanınız 0,6 ile çarpılmaktadır. Farka bakarsak 4 ortalama 80 olduğuna göre 3.90 ortalama 78 puana denk gelir. 3,46 ise 69,2 ye denk gelmektedir. Fark yaklaşık 8.8 puana denk geliyor. Bu da 8 tane Türkçe sorusuna veya 9 tane matematik sorusuna eşdeğerdir.

   Ankara hukuku kazanmak için ümidinizi kaybetmeyin 🙂

 6. Dicle dedi ki:

  Merhaba benimde sorularım olacak. Ben kamu yönetimi mezunuyum aynı zamanda aöf adalet 1.sınıfı okuyorum ama üstten bi sürü ders alarak okuyorum. 1. Sorum bu sene ben normal olarak ygs lys ile Beykent hukuku yazsam sadece kamu yönetimi ile muaf tutulduğum derslerle 2. Sınıftan başlatma ihtimalleri olur mu? Veya üstten ders alma yani bi şekilde okulu 4 yıldan az bitirme ihtimalim olur mu ?
  2. Sorum bu sene sonunda adaletten mezun olamıyorum 1. Sınıfta üstten aldığım derslerde dahil hepsinden geçersem transkript götürünce muaf tutma ihtimalleri var mı ? Şimdiden teşekkür ederim

 7. özlem dedi ki:

  merhaba ben üniversitede maliye lisans programı okuyacağım 2. üniversite kapsamında da adalet önlisans programına başvurmak istiyorum adalet önlisans programı bitince 4 yıllık hukuğa tamamlamak istiyorum ancak o sırada halen örgün eğitimim devam ediyor olacak 2. üniversiteyi 4 yıllığa tamamlamam için örgün eğitimimin bitmesi mi gerekiyor yoksa diğer alternatifler de var mı açık öğretim veya uzaktan eğitim .maliye ve hukuğu aynı anda okuyabilir miyim adaletten dgs ile hukuğa geçersem.maliye ve adalet okumak zor olur mu

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   2. Üniversite ancak ilkinin bitmesi ile olur. Hukukun uzaktan eğitimi yok fakat eğer maliyenin varsa bu Şekil bir çözüm olabilir. Hukuk zor bir bölümdür.

   • özlem dedi ki:

    çok teşekkür ederim böyle bir şansımın olduğunu duymuştum.ankara üniversitesi uzaktan eğitim açıldı diye biliyorum ne kadar doğru bunla birlikte yapsam olmaz mı

 8. yesm dedi ki:

  ıyı gunler bır sorum olucaktı ben acık ogretım 2.sınf adlet okuyrm suan ve hukuka gcmk ıstıyorum bırkac sorum olucak ..

  1.si 2. snf bttgnde alttan dersi oldugunda dgs sınavına gırebılıyormuyum gremezsemde 1 sene beklemek zorundamıyım..
  2, sorum ben 3, snftan baslatan bı unv dusunuyorum puanlar hep 280 lerde 290 larda ve 30 ar net yapsaö anca giriyorum sanrm … acaba sorular cokmu zor bu kadar yuksek puan oldugu ıcın eleyeblmek ıcın mı tskler …???

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Alttan dersiniz varsa DGS sınavına girseniz bile bir işe yaramaz, zaten sistem birbirine bağlı. DGS sınav sonucunda okul puanınız sınav sonucuna eklenir.

   2. sorunuzun cevabı sınav zor ve 3. sınıftan başlatan üniversitelere rağbet çok fazla

   İyi günler

 9. Alp dedi ki:

  Merhabalar,

  Adalet önlisansın yanında 2012 maliye lisans mezunuyum. Lisansda gördüğüm dersleri de muaf tutabilir miyim? Bilginiz var mı? Teşekkürler…

 10. eda dedi ki:

  KESİNLİKLE YALAN ARKADAŞLAR.BEN BİZZAT GİDİP KARATAYLA KONUŞTUM 1 VE 2. SINIF BİRLİKTE 2 DEN BAŞLATIYOR.. YA ARKADAŞIM OKUYOR İNSANLARI NEDEN KANDIRIYORSUNUZ

 11. Okan dedi ki:

  Merhaba Orhan Bey,

  Yazınızı ve yorumlarınızı okuduğum oldukça yararlı bilgilerle dolu bir site olmuş.

  Beykent Hukuk’ta okuyan arkadaşınızdan muaf olduğu dersleri gösteren belgeyi koymanızı rica etsem.

  Teşekkürler..

 12. Okan dedi ki:

  Orhan Bey Merhaba,

  Yazınızı, yorumları, cevapları okuduğum kadarıyla çalışan birisi içinen mantıklısı Beykent Hukuk.

  İstanbul Kültür’ün den muaf olduğunuz derslerin resmini koymuşsunuz çok iyi olmuş, Beykent’te okuyan arkadaşınızdan bu formun örneğini alıp koyma şansınız var mıdır ?

  Teşekkürler..

 13. damla dedi ki:

  Merhaba hocam,Ankara üniversitesi istatistik mezunuyum adalet 2. sınıf öğrencisiyim şuan not ortalamam 2.77 ilk yılımda kpss ye hazırlandığım için adalete çalışamadım ve not ortalamam düşük geldi bu yılda elimden geldiği kadar yükseltmeye çalışıyorum.Sayısalcı olduğum için dgs matematik ve türkçeden iyi bir sonuç alabileceğimi düşünüyorum ancak not ortalamam çok yüksek olmadığı için iyi bir devlete girmem için en az kaç net yapmam lazım sınavın yaklaşık olarak ortalamasını bilediğim için sormak istedim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Ortalamanız çok düşük, bu ortalamaya göre 120 sorudan en az 90 net yapmanız gerekmektedir. Geçen yılın 1. si de tahminen 95 net yaptığını varsayarsak çok çalışmanız lazım. Piyasadaki deneme sınavlarından 110 üzeri net yapmalısınız zira bu denemeler sınava göre kolay kalmaktadır.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Bu arada bu sorunuzun cevabı için geçen yılın Dgs Türkiye 349.’su, halen Beykent Hukuk öğrencisi olan Hasan kardeşime teşekkürü borç bilirim.

   • Aykut Korkmaz dedi ki:

    Bende bilgilendirme olsun diye yazıyorum. Orhan Hocam harika bir site olmuş ve yazdığınız son makale de gerçekten çok güzel. Özellikle çalışan ve hukuk okumaya çalışanların durumunu ve yapabileceklerini çok iyi özetlemişsiniz. Sonuna kadar katılıyorum. Bende 2014 DGS sınavına girdim ve Dokuz Eylül Hukuk Fakültesini kazandım. 60 Sayısal 60 Sözel soru vardı sınavda. Sayısal da 54 Doğru 2 Yanlış, Sözelde ise 40 doğru 13 yanlış yaptım. Sınavda zaman problemi de yaşadım. Boş kalan sorular bu zaman probleminden kaynaklı oldu. Sınava gireceklere tavsiyem gerçekten hızlı çözmek konusunda daha fazla özen göstermeleri. Açıköğretim adalet bitirdim ve not ortalamam 3,46 idi. Önlisasns Başarı Puanım 69,200 geldi. DGS Başarı sıramda 58 olarak geldi. 9 Eylül hakkında da kısa bir bilgi vereyim. sadece 4 dersten muaf tutuyorlar. Çok değişik bir notlandırma sistemleri var. Devam zorunluluğu resmiyette var. Bazı hocalar yoklama alıyor ancak dersten bırakmak için değilde ekstra not vermek için alıyorlar. Eğitim çok iyi ama zorlanabilirsiniz. Dersleri takip etmek önemli. Herkese iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum. 9 Eylül ile ilgili Sorusu olan arkadaşlar aykutkorkmaz@gmail.com‘a mesaj atabilirler.

    • Orhan AKMAN dedi ki:

     Aykut Bey çok teşekkür ederim yorumunuz için. Sanırım Adalet MYO’dan Hukuk Fakültesine geçecekler için kaynak bir makale oldu ve de pek çok insanı hukuk fakültesine yönlendirdim. Bu mutluluk bana bir ömür boyu yeter

 14. Ayhn dedi ki:

  2 yıl adalet myodan mezun olup 1. sınıftan veya 3. sınıftan başladıgımızda diploma farkı oluyormu ygs/lys ile direk hukuka girenler arasında ve dgslilere ayrı bir sınıfmı oluşturuluyor ?

 15. seval dedi ki:

  Merhaba,
  Yukarıda ki yazıda Beykent üni hukuk 2 senede bitiyor gibi bir bilgi paylaşılmış ancak okulu arayıp sordum 2014 yılı dgs koşullarında yapılan değişiklik nedeniyle artık 2 senede bitirmenin imkansız olduğu, sistemsel nedenlerden dolayı( bir kişinin bir yılda aldığı kredi miktarının limitleri vb) asla 2 senede bitmediği, 3 senede ancak tamamlandığı, üstelik 3. sınıfta 11.700 tl sabit ücretin geçerli olmadığı, alınan dersin kredisi başına 550 tl ücret ödendiği, bununda kalan ders sayısına bağlı olarak bir yıllık öğrenim ücreti olan 20.000 tl yi bulabiliceği bilgisi verildi. Tercihlerinizi yaparken değişen bu koşulları göz önünde bulundurmanızı ve süpriz yaşamamanızı tavsiye ederim..İyi günler dilerim..

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Bu bilgi için çok teşekkürler

   • nezir dedi ki:

    orhan hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum..size bir kaç sorum olacak bilgilendirirseniz sevinirim..hocam i.i.b.f sağlık yönetimi bölümü okuyorum (3.sınıf).. ayrıca uluslararası ilişkiler bölümü ile çift anadal yapıyorum..bu ıl anadolu adalete kayıt yaptım hukukuka geçmek istiyorum..hocam uluslararası ilişkiler bölümünün sadece hukuk derslerini alıyorum..hocam benim merak ettiğim şey.dgs ye girip yerleşirsem..açıköğretim adaletten aldığım derslerin yanında örgün eğitim sağlık yönetimi ve uluslararası ilişkiler bölümünde aldığım hukuk derslerini saydırabiliyormuyum..şu anda örgün eğitim sağlık ve uluslararası ilişkiler bölümünden (hukukun temel kavramları-idare hukuku-anayasa hukuku-ticaret hukuku-medeni hukuk-borçlar hukuku-avrupa birliği ve hukuku-uluslararası hukuk-vatandaşlık hukuku-ceza hukuku)..almış bulunmaktayım..yani sormak istediğim dgs ile hukuka yerleşirsem..açık öğretimde gördüğüm derslerin yanında örgün öğretimde aldığım derslerde gözönünde bulunduruluyormu..onları saydırma imkanımız oluyormu..yoksa sadece adalet bölümünde alınan dersler mi baz alınıyor..cevap için şimdiden teşekkürler..:D

    • Orhan Akman dedi ki:

     Hocam aylar sonra cevap yazıyorum kusura bakma artık. O kadar hukuk dersi yazmışsınız fakat inan hiçbir hukuk fakültesi bu zorunlu dersleri saymaz çünkü kesin saat olarak denklik farkı olur. Olmasa bile hukukta okumanın çilesini çekmeden derslerden muaf tutmazlar keşke muaf olsanız ama tutmazlar inanın şahsen ben hukuka girişi 2. Kez bir de üniversitede aldım. Hukuk bu anlatılmaz yaşanır 🙂

 16. Orhan AKMAN dedi ki:

  Arkadaşlar devlet hukuk fakültelerinin kaçıncı sınıftan başalttıklarını yazıyorum;

  Ankara -1 ,
  Gazı-2 ,
  Dokuz eylül kesinlikle 1. sınıf ,
  Samsun-2,
  Anadolu 1 veya 2 ,
  Çukurova kesinlikle 1 ,
  Erciyes 1 veya 2 ,
  Sakarya-2 ,
  Selçuk kesinlikle 1.sınıf,
  Isparta-2,
  Yalova-1,
  Yıldırım beyazıt-2,
  Marmara 3,
  İstanbul-1,
  Kırıkkale 2,
  Hacettepe-1,
  Kocaeli -3 sinif

 17. Onur Özbay dedi ki:

  Merhaba.
  Atatürk ünv. AÖF adalet bölümünümü tercih etmeliyim yoksa Anadolu ünv.AÖF adalet bölümünümü? Bilgi verirseniz sevinirim. Sınavsız gireceğim.

 18. Onur ÖZBAY dedi ki:

  Arkadaşım değerli paylaşımların için teşekkür ederim.

 19. Aykut Korkmaz dedi ki:

  Merhaba,

  Size sormak istediğim konu, Hukuk fakültesine kayıt olurken büyük ihtimalle muaf tutacakları dersleri belirlemek için Açık Öğretim Adalet Fakültesinin ders içeriklerini onaylı bir şekilde istemişlerdir. Bunu nereden ve nasıl aldınız? Daha önceki yıllardanda eminim kayıt yapılmışıtr oradaki ders içeriklerini kullanarak mı ders sayma işlemini yaptılar? Bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim. İyi Çalışmalar…

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Aöf bürosuna gidip üniversite kazandığınızı ve ders içerik belgesi istediğinizi söyleyeceksiniz. Onlar 10 dk sonra ders içerik belgenizi verecekler

   • Aykut Korkmaz dedi ki:

    Çok güzel bir blog olmuş elinize sağlık. Bende bana gelen soruları artık sitenize yönlendireceğim :). Büyük ihtimalle Dokuz Eylül Hukuk Fakültesine başlayacağım bu dönem, vermiş olduğunuz hızlı cevap için de ayrıca teşekkürler.

 20. niyazi92 dedi ki:

  ben şimdi iki yıllık aöf adalet mezunuyum sımdı kamuya geçsem ama 2015 dgs ye gırebılır myım girsem puanım kırılır mı acaba çok acıl ve kesın cevap verır mısın

 21. Özkan dedi ki:

  Orhan bey merhabalar. Öncelikle bilgilendirme yazınız için teşekkürler. Bende aöf adalet mezunuyum.(2. üniversite) Bu yıl yapılan dgs den 303 puan aldım ve mümkün olan en çok dersten muaf tutan ve yabancı dil hazırlık okumayacağım ve devam konusunu çok kasmayan bir vakıf üniversitesi arayışına girdim. Tercihim İstanbuldaki üniversiteler. Bugün Kültür üniversitesi Hukuk Fakültesini aradım ve kafamdaki sorulara cevap aradım. Ama inanın sizin yazınız daha bilgilendirici oldu. Neyse size birkaç soru sormak istiyorum. Derslerde yoklama alma ve devam konusu nasıl kültürde ? Her sene makul düzeyde ders almak kaydıyla toplam kaç senede bitirebilirim okulu ? (aslında bu soruyla kastım yaklaşık olarak kaçıncı sınıf gibi başlamış oluyoruz) Ayrıca tercih konusunda bana verebileceğiniz başka tavsiyeler var mı ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Derslerde yoklama alınmaz, alınsa da işleme koyan hoca daha görmedim zira ben toplamda okula 15 gün gitmemişimdir. Derslerden kalmazsanız 3 senede bitirirsiniz. 2. sınıftan başlatıyor diyebiliriz. Tercih konusunda okulun erken bitmesini istiyorsanız Beykent’i ön sıraya yazın ardından Kültür yazın derim. Yok ben öğrenmek istiyorum derseniz dediğimin tam tersini yapın..

   • ---- dedi ki:

    Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Benim de bir sorum olacak. Bu sene Maltepe Üniversitesi Adalet bölümünü tam burslu kazandım. Beykent Üniversitesi hala hukuk fakültesi 3.sınıftan başlatıyor mu ve eğer başlatıyorsa 2 sene sonra bunun değişme ihtimali var mı?

 22. oguz zzz dedi ki:

  Oncelikle mrb .
  Benm iki sorum olck . Suan ozel unvde okumaktaym hukuga gecersem ayni unvde 2 bolumede devam edebilirmiyim 2.sorumda ozelde okumak istyrm neler yapmam lazm ortalamada olsa soylyn ort suan 2.40

 23. elif dedi ki:

  Merabalar bende ackogretim adalet okumahi dusunuyorm ankara için özel univ.varmi bir de adalet okumaya degermi ogretmenlik okiyorm suan onun yerine kpss hazirlanmak daha mi mantikli

 24. pelin dedi ki:

  orhan beyy nilur aciklik getidinn ben acikogretm adalet okuyorum eskisehirde.. Buyil ikinci yulim ve ozelde hukuka gecmeyi istiyordum gecemeyecek miyimmm inanmiyorumm nolur cvp vern acil :((((

 25. Çerezlerim dedi ki:

  Hocam mrb. bu burslu üni. lere girebilmek için söz geçen puanlar dgs puanları değil mi?? lys felan değil sanırım dimi..

 26. onurs dedi ki:

  Orhan bey oncelikle göstermiş oldugunuz sağ duyu dan dolayi teşekkür etmek isterim.Bu sene lys puanlarina göre yuzde elli burslu hukuga yerlesebiliyordum fakat maddi sıkıntılardan dolayi yazamadim.bende adalet yazmayi düşündüm ve geçiş icin kolaylik saglar diye Beykent Ünv adalet yazdim.bunun bir avantaji olurmu sizce dgsden sonra ders denkliği açısından ayrica dgs nin kalkmasi gibi bir şey soz konusu olabilir mi sizce ?Teşekkürler şimdiden

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Ders denkliği konusunda üzülerek söylemeliyim ki hiçbir üniversite zorunlu hukuk derslerinden muaf tutmaz, emin olun Beykent bile. Çünkü hukuk fakültelerinde görülen ana dersler gerçekten çok zor konunun en ince ayrıntısına kadar inmekteler, dolayısıyla adalet myo dersleri ile kıyaslanmaz bile. Bir diğer sorunuz DGS kalkar mı? inanın bunu ben DGS ye hazırlanırken de söylerlerdi kaç yıl geçti hala aynı söylentiler. DGS filan kalkmaz zaten adaletin tek tercih hakkı var o da hukuk fakülteleri bunu da kusura bakmasın ama kimse değiştiremez

 27. Bahattin dedi ki:

  Dgs sınavı ile hukaka geçiş için aöf adaleti 2 yılda bitirme şartı var mı?Yazı için teşekkürler.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   2 yılda bitirme diye bir şart yok önemli olan okulun bitmesi ve diploma notunuz. Ayrıca DGS sınavına ölene kadar bir çok kez girebilirsiniz

   • Bahattin dedi ki:

    Cevap için çok teşekkür ederim.Vizelerde uyuyakaldım 20 dk geçiktim diye sınava almadılar, bende finallerede girmedim ortalamamı düşürmesin diye 🙂

 28. kübra dedi ki:

  merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler oldukça faydalı. Ben AÖF adalet 1. sınıfı 3.5 ortalama ile tamamladım. ikinci üni olarak okuyorum. istanbul siyasaldan mezunum ve hukuk kürsüsünden oldukca fazla ders aldım. DGS ile bir vakıf üniversitesine geçtiğim zaman Siyasaldan aldığım hukuk derslerini saydırabilir miyim?

 29. sefa dedi ki:

  Hocam istanbul universitesi yada marmarar universitesi adalet okumayi dusunuyorum bu iki universitede devam zorunlulugu oluyormu. Ders bakimindan hangisi daha kolay olur yardimci olursaniz sevinirim.

 30. ilker dedi ki:

  Merhaba hocam; öncelikle makale için teşekkür ediyorum.adalet bölümünü okuyup memur olarak atanmak ve çalışırken üstünü okumak istiyorum.vakıf üniversitelerinde paralı okuyacağım çünkü ygs puanım oldukça düşük ( YGS-3 – 244 ) malum yurt dışındaki üniversiteler türkiyeden daha ucuz türkiyede adalet okuyup 12 -17 bin vermektense dışarıda 12 bine hukuk okutan yerler var ama denklik verip vermediğini bilmyiorum..İnternette görüyorum hep..Malum herkes iyi bir yere gelmek istiyor parası olan var olmayan var yurt dışında okumak mı daha mantıklı yoksa türkiyede okumak mı ?

 31. pınar dedi ki:

  900 kodunun kalkma ihtimali warmı?

 32. erkan dedi ki:

  iyi günler aynı bölümü aynı anda örgün ve aöf okumak mümkün mü

 33. Selma dedi ki:

  Merhabalar 2 gün önce size bir mail gönderdim.Eğer bakıp beni yine mail yoluyla bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 34. ali dedi ki:

  iyi günler hocam istanbul üniv adalet uzaktan eğitime gidicem dersler zormudur dgs de işimi zorlaştırır mı? aöf okumamı tavsiye edermisiniz (900 koşuluna rağmen)

 35. ali dedi ki:

  hocam istanbul üniv adalet uzaktan eğitime gidicem dersler zormudur dgs de işimi zorlaştırır mı? aöf okumamı tavsiye edermisiniz (900 koşuluna rağmen)

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu zormuş ama muhtemel uzaktan eğitimi daha kolaydır, 900 kodu geldikten sonra uzaktan eğitim almak daha mantıklı. Bence Uzaktan Eğitimi tercih edin

 36. Ekin Yılmazer dedi ki:

  merhaba Orhan Bey. adalet 1.sınıfı bitirdim.ortalamam 3.52. seneye DGS’ye gireceğim. 900 kodundan sonra durumu tam anlayamadım. sizce bu ayrımdan sonra ankara üniversitesi ya da gazi için dgs’de 60 lık soru sistemine göre kaç net yapmam gerekir? adalet 2.sınıfta da 3.50’den fazla ortalama yapacağımı sanmıyorum.evliyim ve mebde öğretmen olarak çalışıyorum. vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Kısaca 900 kodu örgün öğretim gören adalet meslek yüksekokullarına tanınan pozitif ayrıcalıktır. Siz sadece açıköğretim adalete tanınan haklara sahipken onlar hem açıköğretim adalet hem de örgün adalet tercihi yapacaklar. Dolayısıyla geçen yıla göre açıköğretimliler için puanlar biraz daha yükselecek gibi duruyor. 60 soru üzerinden de birşey diyemeyeceğim, her zaman ki gibi sürekli değişen bir eğitim sistemimiz var 🙁

 37. caner dedi ki:

  merhaba orhan bey
  ben şuan sağlık meslek yüksek okulunnda hemşirelik bölümünü okuyorum açık öğetimden de adalet okumak istiyorum ayrıca.bu sene mi kayıt olmamı yoksa bu bölümü bitirip mi kayıt olmamı önerirsiniz.bölümüm 4 yıllık ilk yılını bitirdim.

 38. Dilan KAYA dedi ki:

  Öncelikle hayırlı ramazanlar Orhan abi ben bu sene ygs-lys sınavına girdim hukuk fakültesi istiyordum ama gelmedi bu sene 2. girişimdi şimdi adalet meslek yüksek okuluna kaydımı yaptırsam daha sonra dgs girsem (ki matematiğim maalesef fazla iyi değil) ama sözellerim kuvvetli dgs ne kadar bir puan almam gerekiyor acaba?hiç bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim inşallah. birde benim özelde okuma gibi bir imkanım yok acaba devlette okumak için ne yapmam gerek vede son olarak özel geldi diyelim tam burslu okuyabilirim yardımcı olursanız sevinirm şimdiden allah razı olsun hayırlı geceler.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Sevgili Dilan öncelikle DGS’nin mevcut sorularına ÖSYM’nin sitesinden indir ve çöz derim zira matematiğin zayıfsa ve Özelde de okuma imkanın yoksa çok sıkı ders çalışıp matematiği yapman lazım. Örnek vermem gerekirse bu sene 60 matematik ve 60 Türkçe soracaklar, 50 Matemetik ve 50 Türkçe yapabilirsen(Kısaca ilk DGS Eşit Ağrılıkta ilk 300’e girebilirsen) ancak devlete veya Tam burslu özele gidebilirsin. Ama ilk önce sınav sorularını gör ona göre kararını ver. Hayat senin dolayısıyla kararı sen vermelisin….

   Hadi kal sağlıcakla

 39. sebo dedi ki:

  ırdıkten sonra ozel hukuga dırek gecebılır mıyım ve ıkı yılda bıtmesı lazım adalet okusam sımdı bı

 40. gūnay dedi ki:

  Orhan’im aõf Ū bitirdim not ortalamam 2.40 civari.

 41. Murat Kaya dedi ki:

  Merhaba Orhan Bey;

  19 Temmuz 2014 Tarihinde DGS sınavına gireceğiz nasip olursa.
  her kafadan bir ses çıkıyor.Ben sizden net bir cevap istiyorum.
  Beykent Karaty Yada kocaeli 3. sınıftan başlatıyor diye girip 4 yıl da bitirmek gibi bir şokla karşılaşırsak verdiğimiz paraya acırım.4 yılda bitecekse elbet develt üniversitesi tercihimiz olur.Beykentte okuyanlara soruyroum.3. sınıf diyor Aydın 2. sınıf dediler.göstermelik bir 3. sınıftan başlatsada istediğimiz kadar kredi alamadıktan sonra bu 4 yıla uzamaz mı

  uzun lafın kısası riske girmeyip devlet mi seçmeli.yoksa beykent karatay vesair mi

  Teşekkürler…

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Benim arkadaşım 2 yılda Beykent’ i bitirecek bu yaz sadece Borçlar özel dersini okuldan alamamış ders çakışmasından dolayı da onu da Marmara Üniversitesi’nden alacak ve 2 yılda okulu bitecek. İşte size kesin cevap. Yazın Beykent’i

   • Murat Kaya dedi ki:

    Murat bey tabi birde devam zorunluluğu meselesi var.bizim gibi çalışan kişilerin durumu malum tam zamanlı okula derslere gidemeyiz.Beykent bu konuda nazıl bir uygulama yapıyor bilginiz var mı?

    Teşekkürler

 42. murat dedi ki:

  cevaplarınız için teşekkür ederim.

   • dila dedi ki:

    merhaba lysde iyi bir puan yapamıyorum ygs ile adalet seçeceğim bilgi üniversitesi %100 burslu geliyor sizce bilgiye mi yoksa marmara ya da istanbul üniversitesine mi gideyim? hangisi sonradan hukuka geçiş için kolaylık sağlar?

    • Orhan AKMAN dedi ki:

     Bence farketmez sonuçta 2 yıl adalet okuduktan sonra DGS sınavına gireceksiniz. İstanbul adalet çok zormuş yorumlarda yazıyordu okuyan bir arkadaş yazmıştı. Onu yazmayın da hangisini yazarsanız yazın. Ama unutmayın çooook çalışmanız lazım

 43. murat dedi ki:

  Merhaba Orhan Bey bilgiler için saolun.
  Müsadenizle bir kaç sorum olucak.
  1-Kontejanlar sınavdan sonra mı açıklanıyor?
  2-Her okulu arayıp kaçtan başlatıcaksınz diye sormamız mı gerekiyor?tam olarak ne zaman mantıklı olur?
  3-Ben Kamu Yönetimi mezunuyum ayrıca bu bölümde almış olduğum dersleri ve adalette almış olduğum dersleri saydırmak için kazanmadan önce üniversitelere nasıl sormalıyım muaflık durumumu?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   1- Kontenjanlar sınavdan önce açıklanıyor
   2- Okulu aramanızda fayda var ama beni kandırdıkları gibi sizi de kandırabilirler, kayıt yaptırdıktan sonra kandırıldığınızı anlamanız çok dokunuyor insana. En güzeli öğrencilerle, kazananlarla iletişime geçebilmek
   3- Ana hukuk derslerinden muaf olmazsınız ancak seçmeli derslerden muaf olursunuz genelde her üniveriste bunu yapıyor.

   Başka aklına takılan soru olursa buradan sorabilirsin
   İyi günler

 44. Burak dedi ki:

  Ben bu yıl başlayacağım 2 yıl adalet bölümü okuyup mu hukuka geçeyim yoksa direkt mi 4 yılık özel bir üniversiteye gideyim karar veremedim.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Burak kardeşim hayat senin hayatın, eğer yaşın genç ise LYS YGS ile Hukuk Fakütelerine girmeyi dene, yok eğer benim gibi yaşlanıp gittiysen Adalet MYO dan şansını dene derim. Ama yine herkese yazdığım gibi hayat sizin hayatınız, bu karar çok önemli bir karar. Hayatınıza dair kararları kendiniz vermelisiniz.
   Kolay gelsin, iyi çalışmalar

 45. Atilla kozan dedi ki:

  ben lise son sınıf öğrencisiyim. Ygs sınavından ygs-3 ham puan 276 aldım okulda 52 puan veriyor ama ben ancak adaletin ikinci öğretimini okuya bilirim. ben üniversiteye gitmektense açıköğretim okuyup 2 yıl boyunca dgs sınavına çalışıp hukuka gitsem iyi olurmu yoksa ikinci öğretim mi okuyayım hukuka gideyim

 46. selçuk Çınar dedi ki:

  Anlatilanlar gayet net. 2. Olarak şunu merak ediyorum. Eskişehir Anadolu Üniversitesi adalet meslek yüksek okulunu bitirip dgsye girmeden hukuk Fakültesi’nde okuma şansım var mı.

 47. haydarberk dedi ki:

  1- )2013 te girdim en zor sorular bu seneymiş doğrumu 2-)30
  sayısal , 60 sözel netlerim öbp puanı 50 kaç puan oluyor her site
  farklı sonuç veriyor doğrusunu söyleyebilir misiniz

 48. mert dedi ki:

  1-)30 sayısal , 60 sözel netlerim öbp puanı 50 kaç puan oluyor her site farklı sonuç veriyor doğrusunu söyleyebilir misiniz
  2-)2013 te girdim en zor sorular bu seneymiş doğrumu

 49. onur dedi ki:

  teşekkür ederim arkadaşım faydalı bilgilerin için

 50. aydın biroğul dedi ki:

  Öncelikle tebrikler.Azim ve çalışmalarınızın karşılığını umarım beklediğiniz gibi alırsınız.DGS de 70 matematik 70 sosyal türkçe soruluyor anladığım kadarıyla.
  Günde kaç saat çalıştınız DGS SINAVINA?

 51. mert dedi ki:

  merhaba hocam ben lise son sınıf öğrencisiyim aöf adalet okuyup dgs ile hukuğa geçmek istiyorum geçmiş dgs sorularını çözdüm puan hesaplarken öbp puanını kafadan 45 yazarak hesaplıyorum fakat her site farklı bir puan söylüyor. netlerim 30 sayısal,60 türkçe sizce bu netlerle en az kaç puan alırım yardımlarınız için teşekkürler

 52. ZEYNEPBÜŞRA dedi ki:

  Merhabalar Orhan bey ;
  Öncelikle gerçekten verdiğiniz bilgilerden çok istifade ettim size emeğinizden dolayı teşekkür ediyorum.
  işletme mezunuyum ve bir hukuk bürosunda çalışıyorum.
  2. üni olarak Aöf de adalet okuyorum ve 2. sınıfım.Çalıştığım için derslerine çalışmak zor oluyor 1.sınıf not ortalamam yerlerde 🙁
  diploma notunun gerekliliğini okuyunca biraz demoralize oldum bu saaten sonra nekadar çalışsamda realiteyi gözardı edemeyiz puanım olsa olsa 2.50 civarı olur sizce umudumu yitirmelimiyim bu puanla zaten sınırlı olan geçişler imkansız gibi duruyor 🙁

  Yine de çok teşekkür ediyorum size gerçeklerle yüzleştirdiğiniz için 🙁

 53. hasan dedi ki:

  Merhaba bende biraz arastirdim da yani bitek özel üniversite de konya karatay üniversite sin de 3. Siniftan başlatıyor lar mis beykent üniversitesi ni bilmiyorum hic ama yardimci olursaniz teşekkür ederim

 54. mert dedi ki:

  merhaba hocam ben lise son öğrencisiyim aöf adalet okuyup dgs ile hukuğa geçmek istiyorum geçmiş dgs sorularını çözdüm puan hesaplarken öbp puanını kafadan 45 yazarak hesaplıyorum fakat her site farklı bir puan söylüyor. netlerim 30 sayısal,60 türkçe sizce bu netlerle en az kaç puan alırım yardımlarınız için teşekkürler

 55. Oğuz dedi ki:

  Teşekkürler güzel bir yazı

 56. volkan kara dedi ki:

  teşekkürler elinize sağlık aydınlatıcı oldu

 57. Faruk tatar dedi ki:

  Yaznızdaki tum devlet üniversitelerini terxih ettim derken istanbuldakiler mi yoksa tüm ülke genelindeki devlet üniversiteleri mi orhan bey?

 58. Faruk tatar dedi ki:

  Aslında o yıla göre puanınız iyiymiş. Tebrik ederim 🙂 aöp puanınız bu kadar iyiyken bir yıl sonrasını beklememenizin eminim bir sebebi vardır netlerinizi biraz dahz yükseltseniz ist huk marmara olmaması içten bile değilmiş:) yine de sizi hedefinize ulaşmış biri olarak yürekten kutluyorum. Darısı bizlere olsun inş 🙂 ara ara siZi sorumla rahatsız edebilirim sanırım . İyi günler

 59. Faruk tatar dedi ki:

  Hocam 2012 de bu netlerle kaç puan almıştınız? Ea puanıyla yerleşiliyor bildiğim kadarıyla. Teşekkürler şimdiden.

 60. Akif Kaçmaz dedi ki:

  Merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Birşey sormak istiyorum size, adalet okurken hukuk fakültesine geçmek için hukuk derslerinin hepsinin tüm dönemlerde AA olması mı gerekiyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi günler diliyorum size Allaha emanet olun.

 61. Orhan AKMAN dedi ki:

  1)Ptt’ye para yatırıp üniversitelerde bulunan ösym
  bürolarından başvuru yapabilirsiniz.Puan için Google
  dan ufak bir sorgu yapmalısınız,
  2)Sınavlar test, yanlış doğruyu götürmez, dönemde 2 sınav,
  yılda 4 hafta sonu toplam sınava girersiniz
  3)Saydırabilirsiniz ama zorunlu hukuk derslerini saymazlar
  Malesef facebook kullanmıyorum

 62. aymes dedi ki:

  merhaba ben iktisat 2012 mezunuyum. su an adalet myo okuyup hukuga gecis yapmak istiyorum. 1) yarin ygs basvurulari son sanirim. nrden bsvrabilirim? bunn icn ne kdar puan grekio bide 2) acik ogretim i okurken senede kac kez snva grilio acaba, test sanirim snavlar da? 3) acik ogretm adalet i btirip hukuga yerlstgimizi dsnursek biyere, iktisat btrdigimden orada grdugum ortk drsler saydirilabilinio mu? cevabinizi bekliorum ii gunler. ayrica facebookta ay__mes@hotmail.com dan beni ekleyeblirseniz ordn yzabilirim.

 63. yiğit aktepe dedi ki:

  merhaba bende bu sene dgs ye girip hukuk hedefleyenerdenim aynı zamanda 4 yıllık kamu yönetimi 3.sınıf öğrencisiyimhukuğa geçişte dgsyi kazanırsam nasıl bir yol izlemem gerekiyo okuldan kaydımı ne zaman aldırmalıyım ve hukuk fakuldeleri benim kamu yönetimden uyuşan derslerimide sayıp muaf kabul ederler mi şimdiden teşekkurler…

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Aynı anda 2 tane yüksek öğretim örgün olarak okunamıyor,
   biliyorsun bence şöyle yapabilirsin eğer kazanırsan gönlün
   hangi bölümü okumak isterse ona devam et diğerini dondur ama
   eğer kabul ederlerse inan senin durumunu ben de bilmiyorum.
   Diğer sorunun cevabında ise mezun olmadıktan sonra o ders-
   lerden muaf tutmazlar, mezuniyet şart

 64. yıldız dedi ki:

  meraba çok soru soruyorum özür dilrim….
  adaletçiyim de dgs için diplama puanı çok önemli diyorsunuz tamam anladım ama neden internetten deneme sonucumu hesapladım da mesela diplama puanımı 60 yazıyorum sonra değiştirip 70 yazıyorum en fazla 6 puan etkiliyor neden anlamadım?lütfen cevaplar mısınz

 65. anladım çok teşekkürler

 66. yıldız dedi ki:

  dıploma puanım 2.5 olursa kaç puan gelir
  bu puanlar nasıl hesaplanıyor

 67. buse dedi ki:

  bilgiler için teşekkür ederim 🙂 ben şu an siyaset ve kamu yönetimi okuyorum ama hukuk içimde kalmıştır hep diyelim ki bu okulumda da aldığım bazı hukuk dersleri var mesela macro-micro ekonomi gibi.. onları da saydırabiliyor muyuz bir bilginiz var mı

 68. çiğdem dedi ki:

  merhaba orhan bey, ilginiz takdire şayan.devlet memuruyum. açıköğretim adalet bölümüne bu yıl kayıt yaptırdım. hukuk okumayı düşünüyorum. ilk etapta ygs lys sınavına girmeyi düşündüm. sınavı kazanmak pek zor gibi gözükmüyor. çalışmam gerek tabii. siz acaba sınava girmemi mi yoksa adaletten hukuka geçişi tavsiye edersiniz?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Bence bu sene üniversite sınavına çalışın Özel bir üniversiteyi
   kazanırsınız ama burslu kısmını bilemem sizin çalışmanıza bağlı,
   nasıl olsa adaleti de okuyorsunuz. Olmadı diyelim o zamanda adalet
   bitince DGS ile girersiniz.
   Yeter ki çalışın …

 69. fatih bıçak dedi ki:

  Orhan Bey öncelikle faydalı bilgilerle dolu yazı vecevaplarınız için teşekkürler. benim soru şu olacak ben devlet memuruyum ve şuan Atatürk Üni. açıköğretim fak. lisans tamamlama programında 3. sınıftayım yaş 33. bu sene ygs ye gireceğim ve hedefim sizin gibi hukuk okumak. öğrenmek istediğim aöf adaletle lisans tamamlama aynı anda devam edilebiliyormu. ve adalet myo ile aöf adalet arasında dikey geçişte bi fark varmı. 1. sınıf veya 3. sınıftan başlama konusunda. teşekkürler ve başarılar.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   O zaman şimdi vereceğim habere sevinirsiniz, Adaletle aynı anda
   lisans programı okumanız mümkün ama adaletin aöf olması sart örgün
   adalet myo okuyamazsınız. Adalet aöf ile myo arasında dikey geçişte
   hiçbir fark olmaz hatta aöf okuması daha kolay olduğu için diploma
   notunuz yüksek gelir myo ya göre. Aöf adalet daha avantajlıdır. 1 ve
   3. sınıftan başlama konusunda üniversitenin muaf tutması önemli zaten
   şu an sadece 2 üniversite 3 ten başladıyor . Konya Karatay ve Kocaeli
   Üniversitesi. Sonuçta myo veya aöf farketmiyor…

 70. veli durmuş dedi ki:

  orhan abi sana helal olsun…

 71. iyi akşamlar hocam bir şey soracaktım aöf adalet 2.sınıf okuyorum dgs ile hukuka geçişi düşünüyorum sizce üniversite diploma çok mu önemli hem dgs hem de aöf ikisini bir arada yürütmek çok zor sizce diploma kaç puan olmalı ki geçiş yapabileyim geçen yılki diploma puanım 2.800 dü lütfen yardımcı olur musunz

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Benim 3,25 idi o bile düşük millete göre
   artık gel sen kıyas et. Gerekirse uyuma
   diploma notunu arttır. Süper Mario oyununu
   oynadın mı bilmem ama o oyundaki bonus altınları
   hatırlarsın. Aynen diploma notuda öyle,
   önemini sınavdan sonra anlarsın ama geç olur.
   Benden abi tavsiyesi…

   • çok teşekkürler orhan abi Allah razı olsun bilgilendirdiğin için.Tamam dediğin gibi yapacam çok çalışacağim (inşallah)diplomamı yüksek tutacam dualarını esirgeme bizden 🙂

 72. seval kaymak dedi ki:

  meraba hocam. ben meslek lisesi ogrencısıyım. ygs den hukukkazmayı degıl de dgs ile hukuk kazanmayı istiyorum. bu sene ygs ye girecegim ama ygs den cok dgs ıle ılgılenıyorum. dgs soruları cok zor dediler oturdum cıkmıs soruları cozdum. matematigim hiç iyi olmadıgı halde 34 dogru, 2 yanlıs yaptım. sözelde de 57 dogru, 5 yanlıs yaptım. matematik için özel ders almayı dusunuyorum. sözel netlermi de çalışarak yukseltebılırım. doğru yolda mıyım acaba ? benı bılgılendırırsenız cok memnun olurum. cok zor bır durumdayım.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Matematiğini geliştirirsen örneğin 80 soruda 65-70 arasına
   çıkarabilirsen ve de Türkçeyi de yine 65-70 arası yaparsan
   Burslu bir özel kazanabilirsin eğer daha da iyi yaparsan
   devlete girersin. Tabi Adalet içinde derslerini yüksek tutman
   lazım. Ama YGS’den de Kıbrıs Hukuk tutturursun biraz çalışma ile
   onu da gözardı etme derim….

   • İsim & Soyisim dedi ki:

    kıbrısta kazansam bıle aılem kıbrısa gondermek ıztemez. ygs yi hallederim de lys zor biraz. dgs matematik soruları lys den daha kolay degıl mı ? % 50 burslu bıle kazansam aılem gonderır. ama bu yoldan mı gitmeliyim bilmyorum.

 73. tugc dedi ki:

  Iyi akşamlar orhan bey size bir sorum olacak bu yil girecegim dgs sinavindan 300 alabilmam icin kac mat ve turkce sorusu yapmam gerekir aöf ortalamam suan 3.42. Internetteki hesaplama motorlarina guvebnemiyorum hepsi farkli sonuc cikartiyo.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Sınav çan usulü o yüzden şu an ne dersem
   yalan olur. Geçen yıl sınav kazıktı bu yüzden
   netler düştü ama puanlar yükseldi. Afaki
   konuşup sizi yanıltmak istemem…

 74. teoman dedi ki:

  pardon sorularım orhan akman hocama

 75. teoman dedi ki:

  fatih hocam öncelikle selamlar ben 4 yıllık aöf işletme mezunuyum .edindiğim bilgiye göre adalet yüksek okuluna( aöf )direk kayıt hakkım varmış bu doğrumu? birde başlarsam 4 yıllık mezunu olduğum için İngilizceden muafiyet varmı? son sorum ise hukuk fak mezunlarının avukatlık staj dönemi ne kadar? cvp verirseniz sevinirim.iyi günler

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Teoman kardeşim başlayalım cevaplara
   1- Evet 4 yıllık mezunu olduğun için Ekim ayı gibi AÖF
   bürolarına gidip direk kayıt yaptırabilirsin.
   2-AÖF de muaf olamıyorsun malesef, ben de hem ilk
   fakültemde ingilizce dersi almama + hazırlık okumama
   rağmen İngilizceden muaf olamadım
   3-Hukuk Mezunuları en az 5 yıllık bir avukat yanında 1 yıl süre
   ile stajını tamamlayarak Avukat Ünvanını Kazanır

 76. Fatih10 dedi ki:

  Orhan Bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Klasikleşen bir sorun olan 3. sınıftan başlatma meselesi benim de gündemimi epey meşgul etmekte. Bu sene yeni başladım aöf’den adalete derslere aşinalığım var. Uluslarası ilişkıler egıtımı almaktayım örgün olarak. Gerek açıkögretimdeki derslerim gerek de uluslarası ilişkılerdekı bır kısım derslerı de saydırarak 3. sınıftan başlama imkanım var mıdır sizce
  ?

 77. Merve Çelik dedi ki:

  Öncelikle yarattığınız bilgi fırtınası için teşekkür ederim. Ben ikinci üniversite olarak adaleti bu yıl tercih ettim ve örgün olarak da şuan Turist Rehberliği üçüncü sınıfım. Amacım ikisini aynı anda bitirip +2 yıl daha Hukuk için ayırmak. Hatta yabancı dilimi bu meslekte değerlendirmek. Fakat bu yazıları okuduktan sonra hayal ettiklerim gözümde epeyce zorlaştı. Siz “çalışın yeterki” diyeceksiniz. Evet, hayatımda hiç çalışmadığım kadar çalışıyorum lakin devlet okulunda üçüncü sınıftan devam etmek varken neden bize bu maddi ve manevi eziyet 🙁 Sonuç olarak anladığım DGS sonunda okulları tek tek arayıp kesin ve güncel bilgiler toplamak gerek. Bu anlamda uyandırdığınız için teşekkürler, uyandırılmadığınız konusunda da üzgünüm.

 78. elif can dedi ki:

  ben adalet son sınıf öğrencisiyim dgs ile hukuka geçmeyi düşünüyorum. ama aklıma takılan bazı sorular var. ben katip olarak dgs ile katiplik yaptığım başka bi şehirde hukuk bölümünü kazanırsam o şehre tayin isteğim kabul edilir mi. edilirse hem okul hem adliye nasıl olacak. saat sekiz akşam beş arası adliyedeyiz sonuçta okul hayatı nasıl olacak

 79. Ayşenur dedi ki:

  Cook tesekkürler Ama orda alamazlar yazıyor yani acıköğretim burs gibi yine öncekikli yazıyor kredide???

 80. Ayşenur dedi ki:

  Tamam o zaman cookk tesekkür edrrim emeğinize 🙂 ben sorduğumda hayır alamıyosunuz demişlerdi demekki gecistirmişler tekrar sağolun.. Orhan bey siz okuyor musunuz hala? Zormu? Bi bayana memurluk daha rahat olmaz mı sizce ? 🙂 bende isterim ama cok zor olur bnm mat temelim yok o yüzden sadece bitirip memur olabilsem diyorum..

 81. mesut ürün dedi ki:

  hocam iyi niyetiniz ve yardımseverliğiniz için teşekkürler.şimdilik henüz düşünce aşamasındayım ama şekillendikçe siznle irtibatta olmk isterm.bana mail adresinizi gönderirseniz sevinirm.tusem0101@mynet.com

 82. ek dedi ki:

  mrb, ben kamu yönetimi mezunuyum ve hukuk fakültesini de bitirmek istiyorum.Bu konuda hangi yolları izlemem gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim.Kamu yönetimi bölümünde aldığım derslerden muaf olabilirmiyim???

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   AÖF adalet bölümünden DGS ile başvurabilir, veya üniversite sınavı ile hukuk
   fakültesine girebilirsiniz. Bu ders sayma olayı tamamen üniversitenin keyfi
   ile alakalı bir olay. Zorunlu derslerden muaf olmazsınız ama seçmeli derslerden
   muaf tutarlar…

 83. Orhan AKMAN dedi ki:

  Evet Medeni Usûl Hukuku zor olan derslerden biridir,
  bende 4 gündür o ders üzerinde çalışmaktayım. Ama inan
  hukuğa geçince göreceksin adalet dersleri hukuğun başlangıç
  aşamasında kalıyor. Eski sorular sınav haftasına 2 hafta
  kala açılır biraz daha sabret veya çıkmış sorular kitabı
  al. Derslerine çok sıkı çalış ki ortalaman yüksek olsun,
  Sonuçta AÖF kitaplarını 3 er kez bitirmen halinde ortalaman
  3,80 ile 4,0 arasında olacaktır. Bu arada aynı sorular çıkmaz
  çok iyi çalışman lazım, inan medeni usûlde her paragraftan
  en az 5 soru çıkacak kadar malzeme vardır. Şimdiden asıl ki
  sınavların güzel geçsin….

 84. Ekin Yılmazer dedi ki:

  Orhan Bey iyi akşamlar. yorumlarınız için çok ama çok teşekkürler. ben adalet 1.sınıfa kayıt yaptırdım, 14-15 aralıkta vize sınavlarına gireceğim. anayasa ve hukuku bitirdim, kalem ve yargıda aynı sorular çıkıyor onlara da baktım. ingilizcem zaten çok iyi, halkla ilişkiler ve temel bilgi teknolojisi zaten konu itibariyle basit. benim tek tedirgin olduğum ders; medeni usul hukuku. çalışmaya başladım ama zor geldi biraz. acaba bunda aynı sorular çıkıyor mu? gerçi siz bu dersi vereli çok oldu ama acaba hatırlar mısınız diye sormak istedim. medeni usul çıkmış soruları indiremediğim için soruyorum. vaktinizi alacak saçma bir soru olduysa şimdiden kusura bakmayın, ama malum ortalamayı yüksek tutmam lazım..

 85. ismet öztürk dedi ki:

  sagolun çok yararlı olmuş

 86. minelli soldes dedi ki:

  minelli soldes

  I¡¯m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 87. Ayşenur dedi ki:

  Ya ben sizi takdir ediyordum ama benim soruyu atlayıp baskasına cevap veriyorsunuz orhan bey? Neden bana cevap vermediniz? Ben sizden cevap bekliyorum yani.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   http://eyurtkur.kyk.gov.tr/tr/Genel-Bilgiler/KrediBurs/2 adresinden
   senin için araştırdım Ayşenur. Orada şöyle yazıyor burs için başvurursan
   AÖF lilere sadece şehit gazi çocuklarına veya annesi babası ölmüş olanlara
   verileceği yazıyor ama bu burs olduğu için böyle. Sen diyorsun ki ben
   geri ödemeli kredi alacağım; onu da yazmışlar AÖF liler kredi alabilir.
   Hadi hayırlı olsun, bu arada finallerim var ondan siteyi biraz boşladım,
   yavuz a cevap yazdım çünkü o da bizim okulda hukuk öğrencisi ama çömez
   daha 1. sınıf … 🙂

 88. Yavuz YILMAZ dedi ki:

  Çok teşekkür ederim Orhan AKMAN bu kadar emek harcamanız harika. Tekrar gaza geldim sayenizde…

 89. Ayşenur dedi ki:

  Ya lütfen cevap? Yapılabilirse yarın gitcem aö bürosuna

 90. Ayşenur dedi ki:

  Meraba ben acıköğretim okuyorum geri ödemeli burs almak istiyorum şuan büroya gitsem başvuru yapıp alabilir miyim?

 91. murat kaya dedi ki:

  fakat hukuğa geçtiğim zaman sınavlarına gitmem lazım demi okula bizzat derslerinede sizin dediğiniz alternatifleri kullanarak devam ederim heralde…

 92. murat kaya dedi ki:

  merhabalar hocam bi sorum olacaktı şuan adalet okuyorum 2 dersim kaldı işallah geçersem dersleride mezun olucucam nasip olursa ardındanda hukuk bölümüne geçmeyi düşünüyorum fakat büyük sıkıntı farzedelimki kazandım neresi olursa arık şuan askeri personelim kendim derslerine felan nasıl giricem veya zorunluluk varmı bunda nasıl yaparım bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…

 93. Emre ertunç dedi ki:

  Merhabalar Orhan bey
  Öncelikle bu kadar uğraştığınız için çok teşekkür ederim.Kimse böyle ilgilenip para harcamak istemez böyle işlere ama size tek kelimeyle helal olsun diyorum.Allah sizi en güzel yerlere getirir inşallah.
  Ben de Devlette işçiyim 19 yaşındayım.2 seneden beri veterinerlik fakültesi yazıyorum fizik kimya biyoloji kötü oldugu için gelmiyor.
  Matematiğim ve Türkçem baya iyi.Bi arkadaşım soktu kafama adaletten hukuka geç diye,bu sene ygs lys den olmazsa hukuk fakültesi, adaleti açıktan okuyup 2 sene özel üniversitede hukuka tamamlayayım diyorum ama kafam karmakarışık oldu.Geçiş durumu kolay mı sizce nasıl her kafadan bi ses çıkınca karman çorman oluyor kafam.Siz bana ulaşabilirseniz telefonla konuşursak sevinirim.İsterseniz numaramı buradan ya da özelden gönderebilrim.Şimdiden çok teşekkür ederim.Hayırlı geceler…

 94. Orhan AKMAN dedi ki:

  Azmini inancını yitirme çünkü unutma herşey çalışma
  ile alakalı,bence çalışırken kendinizi bol bol
  motive edin, sınavı kazanıp hukuğa yerleştiğinizi
  düşünüp tabir yerinde ise gaza gelmeye çalışın. Karatay
  bu yıl topu topu 5 öğrenciye burs verdi, en azından burs
  için çalışın ki ilerde paralarınız gidince keşke demeyin.
  Bu arada özel hukuklardan sadece Karatay kaldı3. sınıftan
  başlatan bu da bu sene puanını fırlatır bunu da unutma,
  Kendine iyi bak….

  • Mehmet K. dedi ki:

   Benim Karataydan başka alternatifim yok o yüzden ücretli de olsa bu okulu yazmak zorundayım ve inşaallah seneye burada 3. sınıf olacağım.Cevabınız için teşekkür eder örnek bir başarınızın devamını Yüce Allah’tan niyaz ederim.Sağlıcakla kalınız.

 95. Mehmet K. dedi ki:

  iyi akşamlar Orhan Bey;
  yazdığınız yazı için teşekkür eder ve size bir kaç sorum olacaktı.
  Ben Karatay Üniversitesi Adalet bölümüne başladım 1.sınıfı orada tamamlayıp 2.sınıf için Selçuk Üniversitesine yatay geçiş yaptım şu an 2.sınıftayım.Dgs ile Hukuk Fakültesini çok istiyorum fakat bunun çok zor olduğunu söylüyorlar ve umudum kırılıyor.Ücretli de olsa Karatay Üniversitesine geçmek istiyorum.Geçiş çok mu zor?Karatay üniversitesi 3. sınıftan başlatıyor ne gibi zorluklar yaşarım?

 96. kaya güçlü dedi ki:

  hocam şimdi beykent veya karatay mı yazın diyosunuz yani bize tavsiyeniz bumudur bende adalet 1.sınıftayım ortalamayı yüksek tutmak için çalışıyorum

 97. taha dedi ki:

  Iyi gunler ben adalet meslek lisesi son sinif ogrencisiyim direk 2 yillik adalet yuksek okuluna gecip oradanda hukuk fakultesine gecmeyi planliyorum. Hukuk fakultesi ne dgsye girmeden direk özel hukuk fakultesine kaydolabilirmiyiz ve 3. Siniftanmi baslarim

 98. vet dedi ki:

  hocam staj döneminde, memur iseniz, istifa mı etmeniz gerekiyor?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Evet Baroya kayıt olmanız için memuriyetle ilişkiniz olmaması gerekli,
   googla baroya kayıt için gerekli evraklar yazdığınızda istenen belgeler
   arasında memuriyet istifa dilekçenizi de ister

 99. cihangir dedi ki:

  Orhan bey şimdi ben istanbul üni uzaktan eğitim adalet bölümünde okuyorum memurum aynı zamanda. sorum şu ki benim okuduğum fakülte hukuk fakültesi ve açıköğretim fakültesine göre ders sayısı biraz daha fazla. Bu nedenle biz açıköğretime göre 1 adım önde miyiz yani herhangi bir ek puan var mı? Özel üni öğrenci alırken buna bakıyor mu ? açıköğretim fakültesinde adalet okuyan ile hukuk fakültesinde adalet okuyan öğrenciye aynı derecelendirme mi yapılıyor?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Ek puanınız olmaz, hiçbir okulun da buna bakacağını sanmıyorum.
   Özel üniversiteler aöf ile örgün adalet ayrımı değilde almış
   olunan derslere bakıyorlar, zaten çoğundan da muaf etmiyorlar.

 100. oguzhan dedi ki:

  Öncelikle sorduğumuz sorulara cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Elimde YGS ve LYS kitapları var DGS sınavı için onlardan da yararlana bilirmiyim ?
  DGS soruları ile LYS ve YGS soruları arasındaki fark nedir?
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 101. Taner dedi ki:

  Çok teşekkür ederim emeğine sağlık mail adresime , sende mail adresini yazarsan irtibata geçmek isterim.

 102. Orhan AKMAN dedi ki:

  Bir ziyaretçimiz bana mail olarak göndermiş paylaşmak istedim.

  İstanbul ܜniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet Yüksek Okulunda okuyorum.

  Hayatımın hatasını yaptım.Ders geçmek çok zor.Finalden 45 ile kalıyoruz ve ortalamaya 0 yansıyor.0 olunca 1.80 ortalamasından SINIFTA KALIYORUZ.

  Sorular zor değŸil çok zor.Bir dönemde 12-16 arasında yılda 30-35 ders görüyoruz.

  120 kişŸilik sınıfta üst sınıfa geçen kişŸi 21 oldu.99 kişŸi 1.sınıfı tekrar okuyacak. Lanet olsun.

  İstanbul Adalet yazacaklar 1 değŸil 100 defa düşünsün derim.

  Ben 2.sınıfa geçtim.3 tane borcum var.Kıl payı geçtim.Bu yıl 37 ders verdiler.Hangi birini vereceÄğimi bilmiyorum.Sanırım okul uzayacak.

  ADLİ-TIP kurumunda otopsi memuruyum.39 yaşındayım.

  Dostum biz DGS ile geçmek istesek senin durumun gibi mi olur ? Fazla ders sayarlar mı ? Bir malümatın var mı ?

 103. Emre dedi ki:

  hala BEYKENT diyenler bu bu yönetmeliği okusun Orhan abi.Kültür AKT sistemine geçiş yapılmış.Dönemlik 30 kredi olayı Kültür’de olduğu gibi artık Beykent’te de uygulanmaya başlamış.Ayık olmakta fayda var.

  http://www.beykent.edu.tr/WebProjects/dosyalar/ogr/07_02_2013_lisans-ve-onlisans-yonetmeligi-02-kasim-2012-resmi-gazete-6-subat-2013-duzeltme-dahil.pdf

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Bilgi için teşekkürler, Beykent düşünenler mutlaka okumalı!!!!

   • murat dedi ki:

    Hocam merhaba ben şunu sormak istiyorum sizlere. DGS ile ücretli bir üniversiteye kayıt yaptırdığım zaman ve 3. sınıftan başlamayıp sizin gibi 1 den başlasam okulu 4 senede mi bitirmiş olacağım yoksa yoksa 2.5 senede mi bitirmiş olacağım?? ( Yani toplamda Adalet Meslek Yüksek Okulu ile beraber 4.5 sene mi sürmüş olacak? )

 104. Fatih yıldız dedi ki:

  Orhan bey allah sabır versin yazı çok faydalı. Nereye kadar cevap vermeye devam? İnsanlarımız hazırı çok seviyor. Bizşm yerimizede mezun olun diyen çıkabilir.

 105. elif dedi ki:

  hocam ben hukuk için çabalayanlardanım ama ders notlarım çok düşük istediğim gibi değil gno 2 olacak gibi ancak sizce bnm kazanma olasığım ne kadar özele gidecek maddiyatımda yok olacaksa devlet olacak mecburen..cevap verirseniz sewinirim

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Genel not ortalaması çok önemli keşke daha yüksek getirebilsen,
   bir de devlet istiyorsun Allah yardımcın olsun. Çok iyi bir
   net yapmalısın sınavdan. Full’e yakın

 106. tugc dedi ki:

  Orhan bey cevabiniz icin cok tesekkur ederim.Birsey daha sormak istiyorum size dgs ile hukuga gecince ornegin beykenti kazandik diyelim 3. Siniftan baslayacagizya normalde 3. Sinifa kadar ogrencinin 1 ve 2. Sinifta yaptigi ortalamasi vardir onunla devam edip mezun olurya bizler yani aof adaletten mezun olarak dgs ile 3. Sinif oldugmuzda aofteki ortalamamiz devam edicekmi yani atiyorum ben 3.50 ile mezun oldum 3. Sinifa baslarken 3.50 ortalamamin uzerinemi devam edicem yoksa ortalamam 0 olacakta ordan aldigim notlar mi belirleyecek. Birde nezun olurken ortalamanin yuksek olmasi is imkanlarini arttirirmi yada daha iyi bir yerde staj yapma olanagi saglarmi son olarak staj yapicagimiz yeri biz mi buluyoruz yoksa okul mu ayarliyor. Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Hukuğa başladığında ortalamaya sadece hukuk fakültesinde aldığın
   derslerin ortalaması etki edecek, adalet bölümünün hiçbir etkisi olmayacak,
   zaten mantıklı olanda bu. Adalet bölümü ortalaması sadece DGS için çok önemli.
   Ortalamanın yüksek olması sizin meslekte işinize yarayacağı için tabiki işine
   yarayacaktır. Ama avukatlık düşünüyorsan avukatlar kendilerinin bir branşta
   geliştirir örneğin borçlar hukuku dalı avukatı gibi. Staj meselesine geleyim,
   staj yerini sen belirlersin okul ayarlamaz. Zaten özel üniversitelerin öyle
   birşey yapmazlar işleri güçleri paradır. Kazanınca görürsün

 107. Oğuz dedi ki:

  Hocam bu sene aöf’den mezun olucağım önümde 8 ay var dgs sınavından hukuk fakültesine geçmek için günde kaç saat çalışmam gerekicek

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Puanların fırladığını düşünürsen sence adamakıllı çalışmak
   kaç saat ise o kadar çalış çünkü sizin dönem mezunları yaklaşık
   29000 kişi olacak bu da puanların fırlaması demek zaten. Bence
   dershane takviyesi almanda da fayda olacaktır.
   Şimdiden kolay gelsin, eee hadi ne duruyorsun boş boş oturma
   çook ders çalış….

 108. tugc dedi ki:

  Orhan bey yaklasik 1 yildir surekli internetten bu konuyu arastiriyorum o kadar cok yazi okudumki ama sizin yaziniz kadar hic biri sorularima cevap olmadi. Bunun icin cok tesekkur ederim versiginiz bilgiler icin. Ben tarih bolumu bitirdim ama yuksek lisansa baslarken hukuk okumaya karar verdim aof adalete yazildim birinci sinifi 3.19la bitirdim simdi ikinci siniftayim ve kasim basinda dgs kursuna basliyacagim. Ben aslinda istanbul uni. Istiyordum ama o 4. Siniftan baslattigi icin ozellere yoneldim(beykent uni.) Benim size sorum okumukta olduguniz icin bilirsiniz diye dusunuyorum ozelden mezun olmakla devletten mezun olmak arasinda ilerde meslege baslarken sorun olurmu yani ozelden mezun oldugumuz icin is bulmakta zorlanirmiyiz. Birde staj asamasi hangi sinifta oluyo ne kadar suruyo ve ucret aliniyor mu. Birde iyi bir sirkete yada hukuk burosunda ise baslamak icin ne ler yapmak gerekiyo yabanci dil onemlimi bu noktada cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim. Iyi gunler

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   İlginiz için teşekkür ederim ben hep yazdım zaten internette benim
   gibi yazan birisini bulsaydım kültür yerine beykente giderdim ve de
   bu sene okuldan mezun olurdum malesef bundan dolayı ben de bana gösterilmeyen
   yolu sitem üzerinden ilgilenenlere, hukuk okumayı düşünenlere elimden geldiğince
   göstermeye çalışıyorum. Öncelikle hakim, savcılık olarak düşünürsek
   kültürden mezun olupta hakimlik,savcılık yapan kişiler var demek ki
   devlette çalışma yönü olarak bir etkisi yok. Özelde çalışmak zaten
   sizin performansınızla alakalı bir olay siz davaları kazandıktan sonra
   emin olun bir Allahın kulu “Aaa bu varya devletten değilde özelden mezunmuş”
   demez emin olun. Piyasada devletten mezun olupta başarısız olan bir dünya
   avukat var bir de bu yönünü düşünün. Staj olayına gelecek olursak, staj mezun
   olduktan 1 yıl sonra en az 5 yıllık büro geçmişi olan yerde yapılıyor. İşin
   aslında en pis zamanı bu zaman dilimi. İnsanın sömürüldüğü çünkü staj yaptığın
   için eşek gibi çalışır, aylık 800 Tl civarında para alırsın.
   İngilizce olayı ise size kalmış uluslararası hukukla ilgilenmek istiyorum dersen
   tabi ki geliştir ingilizceni malum Fenerbahçe olaylarında yabancı dil bilen
   ve de mevzuata hakim avukat bulamadılar. Piyasa da aranan adam olursun.
   Hukuk bürosu olayı ise genelde yeni mezunlar bir hukuk bürosunda başlayıp,
   kendini yetiştirdikten sonra kendi bürosunu açar. Usta çırak ilişkisi gibi
   yürüyor …

 109. Pınar dedi ki:

  Hocam merhaba yıne ben lütfen bu sorumada cevap verin aa cok üzgünüm bu konuda cünkü,bilmiyorum doğru mu ama ben acık adalete kaydoldum ya eskisehir anadoluya o okulda kontenjanlıydı. Ama kaydımı oldum,bu yılda ygsye tekrar hazırlanıyorum seneye okul puanım kırılır mı sizce? Ama kaydımı oldum neden kırılıyor ki öyle diyrlar? Ben oladar hazırlanıyrum derslerimde cok iyi değil zaten ama cok sıkı calısıyorum puanım kırılırsa kötü olur yani? Doğrumu hocam bilgilendirsene yaa 🙁 ama kayıt yaptırmassan kırılır diye biliyeum ben?

 110. pınar dedi ki:

  merhaba orhan bey yine ben lütfen bu sorumada cevap verir misiniz gercekten okadar merak ediyorum ki ve çok dşünüp canımı sıkıyorum ben bu sene acık adalet yazdım ya kaydımı oldum bu yıl tekrar ygs ve lysye hazırlanıyorum bazı arkadaslarım diyor ki okulun sana verdiği puan kırılır diyor doğru mudur lütfen aydınlatın? yani herhangi puan türüm okul tarafından kırılırmı? eskişehirdeki ünide yazmıstım kontenjanlı? ya kırılmasın o kadar emek ediyorum calısıyorum zaten derslerim süper değil zorla bana yetecek puan için calısıyorum???

 111. Cihat Taşçı dedi ki:

  hocam ben yıldız teknikte türkçe okuyorum aslında okula gitmiyorum kaydım var silmedim daha yıldız tekniğe devam etmeden Aöf adalet okuyabilir miyim?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Eğer okul bitseydi ilkolula kayıt olur gibi diplomanızla
   AÖF ye kayıt olabilecektiniz. Ama canınız sıkılmasın Üniversite
   Sınavına girin, oradan tercihinizi AÖF adalet bölümü yazın.
   Merak etmeyin kazanırsınız (Tembel Arkadaşlarım Bile Kazandı)
   Bu şekilde Adalet okursunuz

 112. Pınar dedi ki:

  Orhan bey inanın bana yazdıklarınız günler sonrası görünüyo kusura bakmayın cevap vermedniz sanıp yazdım 🙂 lütfen kusura bakmayın tamam tesekkürler 🙂

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Öncelikle sınıftaki arkadaş ortamı çok önemli,sınıftaki arkadaşlarla
   tanış bi yemek ısmarla bak ondan sonra tüm notlar elinde olur. Ben
   şahsen öyle yapıyorum. Sonrasında okulun etrafındaki fotokopicilerde
   inanılmaz materyaller, eski ders notları var yılda 200 Tl fotokopiciye
   veriyorum. Sonrasında Google denen inanılmaz arama motoru var. Örneğin
   bu sene Borçlar Hukukunu alıyorum Google dan “Borçlar Hukuku Sınav
   Soruları” diye arattığımda
   http://www.muhammedozcan.com/borclar-hukuku-genel-hukumler-vize-sinavi-sorulari-ve-cozumleri.html
   adresini buluyor ve hemen yazıcıdan çıktı alıyorum. Ve en son olarak
   hocaların tavsiye ettiği kitaplara günlük 1 saat ayırıp sürekli okuyorum.
   Umarım faydalı olmuştur. Benim gibi derslere işinden dolayı gidemeyen
   okula sınavdan sınava uğrayan 31 yaşındaki öğrencinin ders çalışma
   taktiği.
   BAŞARILAR….

 113. selcuk dedi ki:

  selamlar orhan bey öncelikle deneyimlerinizi paylaştığınız için kendi adıma teşekkür ederim..çok faydalı oldu.ders çalışırken kullandığınız materyaller(web siteleri,basılı kaynaklar vb..)nelerdi? sizce nasıl bi çalışma metodu uygulamalıyım

 114. Pınar dedi ki:

  Ya lütfen bi önceki soruma cevaaapp:((

 115. ümmü dedi ki:

  merhabalar orhan bey yazınızı beğenerek okudum sagolun bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için ben fatih ünv de adalet 2. sınıf okuyorum hukuğa geçmeyi düşünüyorum ancak korkularım var her okul 3ten başlatmıyormuş yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla ben daha çok özel ünv yazmayı düşünüyorum tercihlerime aslına bakarsanız sırf burssuz özel yazacağım size öncelik olarak sormak istediğim özele yerleşmem daha mı kolay olur dershaneye gitmeyi düşünüyorum özel yazacaksam dersaneye gitmek pek akıl karı olmaz gibi geliyor sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir birde hangi okullar 3 ten başlatıyor tek derdim bu yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler kolay gelsin

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Bence dershaneye gitmenizde fayda var zira puanlar bu sene feci
   şekilde yükselmiş, Beykent hala 3. sınıftan başlatıyor orada okuyan
   arkadaşım söyledi 315 puan alıpta Beykent tercih eden bile varmiş sırf
   3. sınıftan başlatıyor diye

 116. Pınar dedi ki:

  Ya hocam ltden siz bana su soruma cevap verin lütfen… Ben bu sene terhimde aö adalet yazdım abimin zoruyla ve kayıt oldum hani açıköğretim yaa ek tercihten ben tekrar başka bişey tercih edebilir bmiyimm?? Lütfen cabuk cevap verin günler sonrasından cevap verince göremiyorum hocam

 117. Elif Merve dedi ki:

  Hocam merhaba. Hukuk fakültesine geçişle ilgili verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ben de Ankara Hukuk istiyorum, çalışırken okumayı düşünüyorum ama ikinci öğretim programı yok. Derslere girmeden okulu zamanında nasıl bitirebiliriz, hocalar sorun çıkarır mı?

 118. Pınar dedi ki:

  Tamam cok teşekkürler çok uğraşıyorsunuz bizlere bilgi vermek için Allah razı olsun… Ama diğer 2 soruma cevap vermemişsiniz 1-)sizce murat yayınlarının kitabını alıp sadece ona mı çalışmalıyım aö in verdiği kitabada calışayım mı karışık diyolar? 2-) ilk sınavda veya ikinci sınavda nereye kadar çalışacağımızı nerden bilicez yani hangi konulardan sorumluyuz bilmiyoruz ne yapacağız

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Öncelikle artık yardımcı kitaplar hiçbir işe yaramıyor boş yere
   para vermeni istemem. Açıköğretimin verdiği kitapları altını çize
   çize okuman tavsiyemdir. Diğeri genelde kitabın yarısından sorumlusun
   ilk vizede finalde ise tamamından eski sınav sorularını incelersen
   çözersin. Kolay gelsin

 119. Pınar dedi ki:

  Peki tesekkürler peki katiplik için me yapmak gerek daktilo kursundan bahseden oluyor o kursa gidince mi katip oluyoruz? Bugun kaydımı yaptırdım kitaplarımı aldım sizce kitaplara calısayımmı yoksa murat yayınlarının kitabı yeterli olur mu? Birde biz ilk sınavda nerden nereye kadar soru çıkacak nerden bilicez? Sorular birikti tümüne tektek cevap verirseniz aklımdaki soru işaretleri azalacak 😉 tesekkrler

 120. yavuz dedi ki:

  merhaba Orhan bey öncelikle bilinmeyenleri cevapliyip insanlara yardım ettiğiniz icin size çok tesekkur ederiz. Orhan bey ben de sizin gibi memurum dgs ile kültür Universitesi Hukuk Fakultesi ne kayit yaptırdım. Hersey anlattiginiz gibi gelisiyor. Soyledikleri gibi 3 ten baslatmiyorlar, muafiyetler henuz aciklanmadi ama benim bu hafta ders secmem gerekiyor bolumde danisman hoca dahil kimse yardımcı olmuyor ne yapmalıyım bana yardımcı olabilir misiniz? mümkünse size ulaşabileceğim numaranızı mail atabilir misiniz ? çok teşekkürler

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Sakalım yok ki 🙂
   Şaka şaka telimi gönderdim
   İyi günler…

   • Emre dedi ki:

    yavuz bey bende sizle aynı pozisyondayım.orhan beyle daha öncedende görüştüm sağolsun yardımcı oldu.Dilerseniz ders silme seçme ve muafiyet aşamasında yardımlaşalım.(ynkemr@gmail.com)

   • emre dedi ki:

    Yavuz bey bende sizle aynı pozisyondayım.Okulda muafiyet namına sorulan soruların hepsi havada kalıyor.Sağolsun Orhan bey daha önceden yardımcı oldu ama anlaşılan bu sene süreç daha geç işliyor.İlerleyen dönemlerde ders silme ekleme işlemlerinde yaşayabilceğimiz problemlerden ötürü dilerseniz yardımlaşabiliriz.ynkemr@gmail.com

 121. Pınar dedi ki:

  O zaman kaç mat yapmlıyım dgs de??? Arkadasınız 5 yapmıs pek iyi değil diyosunuz ya kaç olması lazım 10 15 yeter mi cünkü pek iii değil matematiğim

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Devlet düşünüyorsanız 15 elbette yetmez ilk 300 e girmeniz lazım, ama eğer bende
   çok para var diyorsanız; veririm özele paralarımı derseniz yıllık 30 000 Tl
   lik özel hukuk fakültesine gidebilirsiniz….

 122. Pınar dedi ki:

  Tesekkürler cevap için. Evet öyle ama coookk zor diyorlar benim matematiğim yok ki yapabilir miyimm:((( birde ben zaten kayıt yaptırcam ama ikinci tercihtede 2yıllık başka örgün yazmak ikinci üniyide okumak istiyodum????

 123. Pınar dedi ki:

  Ya cevp yazarmısınız lütfen merk ediyorum ona göre plan yapıcam hani cevpsz kalmıcaktı sorul

 124. Pınar dedi ki:

  Meraba benim ilk tercihten aö adalet geldide 2.tercihimde de örgün 2yıllık yazmak istiyrm tercih yapabilirmiyim lütfn cevap?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   İlk tercihinizde açıköğretimi kazandığınız için mecbur açıköğretim adalete gidersiniz,
   zaten diploma olarak açıköğretim adalet veya örgün öğretim adalet arasında bir fark yok
   ki, şu an bir sürü arkadaşım var açıköğretim adaletten mezun olupta Ankara,İstanbul
   Hukuk’ta okuyan yeter ki siz ders çalışın…

 125. Şahin Akdeniz dedi ki:

  Merhabalar Orhan Bey, Adalet Fakültesinden Hukuğa geçiş yazınızı büyük bir ilgi ile okudum. Açıkçası benim içimdeki bir türlü uyanmak bilmeyen isteği uyandırdınız. Mekan ve şartlar ne olursa olsun gerekli azmi göstererek insanın ideallerindeki yere gelebileceğini kanıtladınız. Bu konuda size bazı bir kaç sorum olacak. Ayrıca fikrinizi almak istediğim bazı konuları da size danışmak istiyorum. Mail veya Mobil yoluyla iletişime geçersek inanın çok sevinirim. Sizinki kadar meşakkatli olmasa da aynı kulvarlarda görevimizi ifa ediyoruz… İyi ki sizin yazılarınıza ve size rastladım. Allah sizden razı olsun Orhan Bey.

 126. emir sarı dedi ki:

  Kültür Hukuğa yerleştim Orhan Bey.özelden görüşebilirmiyiz yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim 🙂

 127. muhammed dedi ki:

  merhaba admin orhan ben adalet myo özel bir üniversite kazandım. ancak sormak istediğim bazı sorular var bu arada tecrubelerin benide ilgilendiriyor.çünkü bende hukuk fakültesine geçmek istiyorum. öncelikle hukuk fakültesi ezber bir bölüm adalet myo demi öyle yani sayısal dersler varmı onu öğrenmek istiyorum ve bu bölümde nelere dikkat etmeliyim tecrübeli birisin tavsiyelerine ihtiyacım var. ve hukuk fakültesine geçmek istiyorum ancak dgs de matematik var ve ben matematik ile yakından uzaktan alakam yok geçebilirmiyim hukuk fakültesine (özel olabilir) şimdiden çok saol

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Ne adalet ne de hukuk fakültesinde sayısal ders yok öncelikle seni sevindireyim,
   ama DGS sınavında matematiğin önemi büyük bir arkadaşım sadece 5 matematik 55 Türkçe yaptı
   224 puan aldı o puana da ancak yıllık 30000 civarı olan hukuklar gelir.
   Cebe zarar bence biraz matematik çalışın en azından 17000 ile 22000 TL arasındaki
   hukuk fakültelerine girin.
   Kolay gelsin

 128. desen dedi ki:

  merhaba,benim sorum şu.adalet bitirdikten sonra dgs ile geçiş yapıldığında bazı üniversiteler 1.sınıftan başlatıyormuş.acaba bu açıköğretim adalet bitirenler için mi?çünkü örgün adalet bitirip 3.sınıftan gazi’ye yada ankara üniversitesine başlayanlar var.yani örgünile açıköğretim okumak farkediyor mu?Kısa zamnada cevap verirseniz.çok sevinicem.Ona göre kayıtolucam.teşekkürler.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Verilen derslerle alakalı bir durum eğer örgünde daha fazla
   ders veriliyorsa dediğiniz gibi olabilir. Yoksa çokta açık
   yada örgün arasında uçurum olacağını sanmıyorum.
   Ankara Aöf lileri 2. sınıftan başlatıyor Gaziyi bilmiyorum

 129. samet gök dedi ki:

  merhabahocam sizinle daha önce yazışmıtık( hatta ilk soru soranlardan biriyim) .dgs puanım 246 geldi şok oldum kültür %25 indirimliyi seçmeyi düşünüyorum.size sorularım var hocam eğer okula başlarsam işten çıkıcam özel sektörde çalışıyorum devam sıkıntısı var mı.size bir yılda en fazla kaç kredi alma imkanı veriyorlar. kültürü pek tavsiye atmiyorsunuz ama hazırlık olmadığı için orayı tercih etmeyi düşünüyorum.sizin yaz okulu dahil 3 yılda bitirebilmeniz memur olduğunuz çalıştığınız için mi yok okul az kredi verip yılı mı uzatıyor. saygılarımla acil cvp verirseniz sevinirim çarşamba tercihlerin son günü

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Samet Kardeşim Kültür’e gidersen devam zorunluluğu yok bence boş yere işten ayrılma
   Kültürde 3 yıl + yaz okulu meselesi ise okulu bitirmek için 240 kredi vermen gerekiyor
   Bir dönemde ise sadece 30 kredi alabiliyorsun yani bir yılda 60
   Hesaba dökersek 3*60=180 33 kredi de açıköğretimden dolayı muaf olduğun
   derslerden geliyor 180+33=213 kredi yaptı. Hiçbir desten kalmayıpta
   27 kredi de bir dönem yaz okulundan alırsan okul bitiyor. Bu arada çalışkan
   isen şöyle de bir güzellik var 2,5 ortalama yaparsan bir dönemde 38 kredi, 3 ve
   üstü ortalama yaparsan bir dönemde 44 kredi alabiliyorsun. Eğer başarırsan yaz okuluna
   bile gerek kalmaz.
   Kal sağlıcakla….

   • batuhan dedi ki:

    hocam benim için çok önemli birkaç sorum olacak. acaba beykentte dönemde kaç kredi alınabiliyor. ayrıca bir forum sitesinde şunu diyorlar, eğer okulu 2 senede bitiremezsiniz 10,900 liranız 3.sene normal öğrenci ücreti olan 22000 liraya dönecek diye. ben pek inanmadım. acaba doğruluk payı nedir? sanırım arkadaşınız vardı beykentte. siz daha iyi bilirsiniz. saygılar sunar kolaylıklar dilerim

    • Orhan AKMAN dedi ki:

     Beykentte bir dönemde 50 kredi alınıyordu geçen yıl ama kademeli olarak düşüreceklerdi
     Şu an inan kaç kredi alınıyor bilmiyorum sormanızda fayda var okula.
     Evet 2 senede bitiremezseniz normal öğrenci ücreti olan paraya geçtiğini
     bende duymuştum.

 130. emir sarı dedi ki:

  Uzun uzun yazmıştım ama sanırım bir problem oldu.Yaz okulunuzda ders başına nekadar ücret ödüyosunuz onu öğrenmek istedim ben.

 131. emir sarı dedi ki:

  Orhan Bey bende bu sene Beykent Hukuk fakültesine geçmek isteyipte geçemeyen biri olarak birkaç konuyu danışmak istedim sizlere.23 yaşındayım özel sektörde çalışarak bu okulu bitirme gayretinde olucam inşallah.Bu sene sıralamam 1654.Geçen senenin sıralamasını baktığmızda(1944) Kültür üniversitesinin Bursuz bölümüne yerleşecek durumdayım sanırım.
  * Hazırlık sınıfı zorunlumu,zorunluysa hazırlıktan muaf olmak için başka bir fakültenin hazırlık sınıfında başarılı olduğumuza dair belgeyle o seneyi geçebiliyormuyuz?
  * Ders geçme sistemi nasıl? Yaz okuluna kaldığımız takdirde ders başına ödediğimiz ücretin çok fazla olduğu söyleniyor bunda durum nedir?
  * Birde sene başında çalışıyor olduğumuzu gösteren bir belgeyi gerekli yerlere teslim etmemize gerek varmı,ayrıca durumumuzu hocalara izah etmelimiyiz?

  Yazınız için gerçekten çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar ve kolaylıklar diliyorum.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Emir Bey hemen sorunuzu cevaplıyayım, öncelikle umarım Kültür’e gelmezsiniz.
   1-Hukuk fakültesinde hazırlık zorunlu değil zaten okuyanda görmedim
   2-Ders Geçme Sistemi Kredili sistem,240 kredi ders verdiğinizde
   okul bitiyor. Dersleri 40 ile 59 arası şartlı geçiyorsunuz .
   60 dan yukarı ise her halükarda geçiyor. Eğer ortalamanız
   2.00 ın altına düşerse şartlı geçtiğiniz dersler kalıyor.
   Yaz okulu fiyatları pahalıdır ben almadım ama kredi başı 400 Tl idi.
   Ama emin değilim arkadaşlara sorayım öğrenince buradan düzeltirim.
   Ama bu şu demek Ceza Hukuku 1=5 Kredi Ceza Hukuku 2=5 Kredi
   Toplamda 10 Kredi yapıyor yani 10*400=4000 Tl sadece CEza Hukuku
   dersi için
   3- Çalışıyor belgesi göstermenize gerek yok zaten devam zorunluluğu
   yok, ama baştan söyliyeyim burnu havada bir çok hoca var söylesenizde
   anlayacaklarını sanmam. Olay ders çalışma ile alakalı dersini
   çalışmazsan %100 kalırsın bu kadar basit. Okul yanında Gözde Kırtasiye
   var orada tüm derslerin fotokopisini bulacaksın. Dönemlik kırtasiye
   fotokopi masrafın 100 Tl Yi aşacak ama o fotokopiler sayesinde geçersin.
   Umarım yardımcı olmuşumdur, kayıt olursan bir ara benle de tanışırsın
   ama ancak sınav zamanı zira ancak o zamanlar okula gidebiliyorum.
   Malum biz de çalışıyoruz

   • emi sarı dedi ki:

    Orhan Bey dediğiniz gibi zor bir fakülte ama başka şansımda yok gibi.Çoğu hocaların devletten geldiği,derslerin zor olduğunu hakkında birçok şey söyleniyor.Sadece Fakülteye yürüme mesafesinde arkadaşlarımın evinde kalacak olmam sebebiyle diğer kurumlardan sıyrılıyor Kültür.biraz daha az masrafım olacak gibi..Bir alternatifte Okan Üniversitesi fakat bulunduğum yere çok uzak.Doğuş ve Maltepe de aynı şekilde.Yeniyüzyıl Üniversitesi çok yeni ve hakkında pek bir bilgi toplayamadım.Beykent zaten olmuyor. Yani ”Umarım Kültüre gelmezsin” derken önerebileceğiniz bir başka Üniversite var mı? Şimdi gerçekten tereddütte kaldım.

 132. ali doğan dedi ki:

  hocam cevaplarınız için teşekkür ederimhocam 4 yıllık bir özel üni.okumak için cebimizde ne kakar para olması lazım teşekkürler….

 133. Orhan AKMAN dedi ki:

  Talat kardeşim bana mail göndermiş bu maili paylaşmasam olmazdı
  “Selamun Aleyküm. Orhan Bey. Öncelikle, samimiyetiniz içtenlik ve yardım severliğiniz için çok teşekkürler. Allah razı olsun.
  Ben Talat Alp Bayraktutan.95 doğumluyum. 14 haziran tarihi itibariyle Adalet Meslek Lisesinden mezun oldum Bu sene yapılan YGS- LYS sınavlarından,
  Y-YGS-1 279,41972 Sıralama: 312099
  Y-YGS-2 275,12550 Sıralama: 286191
  Y-YGS-3 390,17651 Sıralama: 101927
  Y-YGS-4 385,77765 Sıralama: 96967
  Y-YGS-5 358,85882 Sıralama: 169851
  Y-YGS-6 319,68249 Sıralama: 247180
  Y-TM-1 299,12046 Sıralama: 148026
  Y-TM-2 317,47087 Sıralama: 121558
  Y-TM-3 338,43260 Sıralama: 99574
  Y-TS-1 362,61175 Sıralama: 29180
  Y-TS-2 390,58221 Sıralama: 19278
  bu puanları aldım. Malesef hukuk gelmedi. En büyük hayal kırıklığıda buydu. Ailem tercim yapmamı istedi ve bende bu nedenle dkab öğretmenliğini yazdım. C.Ü ikinci öğretim geldi. Ama hukuk sevdam katlanarak sürüyor. Bu sene hem din hemde ikinci üniversite açıköğretim adalete kayıt yaptırabilir miyim? Ayrıca matematiğim çok kötü eğer iyi olsaydı hukuk olurdu.
  Sizden isteğim. Adaleti okursam diploma notumu nasıl artırabilirim ayrıca adalet sınavlarına nasıl hazırlanmalıyım. Asıl sorun adaletten mezun olduk dileyim. Ben dgs ye nasıl hazırlanmalıyım. Matematiği nasıl ve hangi kaynakla halledebilirim. İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar ve ben kazanmak hukukçu olmak istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Moral ve tavsiyelere ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler. Sizlere başarılar dilerim Allah yardımcınız olsun.”

  Cevaba geçeyim işte resmi yazı
  Yükseköğretim Kurulunun 02.07.2012 tarih ve 4180-28559 sayılı yazısı ile Üniversitemize gönderilen Yükseköğretim Kurulu kararında “… açıköğretim sistemi ile öğretim veren önlisans ve lisans programlarının kontenjanlarına bakılmaksızın” ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırılabileceğine karar verildiği bildirilmiştir.
  Bu karar uyarınca 2012-2013 öğretim yılından itibaren herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar ile örgün lisans veya önlisans programlarında halen kayıtlı öğrenciler istedikleri takdirde, okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak üzere açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin, lisans bölümlerinin veya ön lisans programlarının birinci sınıfına başvurabilirler.
  Şimdi buna göre örgün okuyan kişi sonradan AÖF ye kayıt yaptırabiliyor ama sen aynı andayı soruyorsun. Bunu bence AÖF bürolarına bir sor sonra cevabı bizle paylaş olur mu?
  Eğer cevap olumlu ise ben de senin diğer sorularını yanıtlıyayım.
  Hadi kal sağlıcakla…

  • talp dedi ki:

   Orhan Bey mesajıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Şuan tatildeyim ikamet ettiğim ile döndüğümde bir aö bürosuna başvuracağım. Eğer kayıt yaptırırsam diğer sorularımın cevabını merakla bekliyorum. Bana mail gönderirseniz çok sevinirim.

 134. mağdur aslı dedi ki:

  hocam benim dgs puanım 240 burssuz girebileceğim üni varmı bide 80 bin tl ye hukuk fak okuyabilme şansım nedir

 135. Yusuf Ekinci dedi ki:

  Merhabalar Hocam. Msjı yukarda sordum galiba görmediniz. Cevap verirseniz sevinirim. Sayfanıza hayran kaldım. Benim sorum ben acıktan adalet kazandım.Ortalamamın 3 lü bisey oldugunu düşünerek özelde kıbrıs dahil burssuz kazanmam icin dgs den kac net yapmam lazım. Ayrıca yorumlardan dgs nin matematik ve türkce oldugunu anladım. Benim matematigim kötü buna ragmen kac net yaparak burssuz kazanabilirim.Şimdiden tesekkürler.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Yusuf kardeşim sayfamı beğenmene sevindim,
   bu makaleyi ve yorumları tek tek yazma amacım
   benim gibi vakti zamanında hukuk okuma trenini
   kaçırmış olan arkadaşlara, önümüze sunulan
   açıköğretim adalet ve sonrasında Dikey Geçiş
   Sınavı sayesinde yaş geçse bile hukuk okuma
   fırsatını hala kaçırmadıklarını ispatlamak ve
   uyuyan devleri uyandırmaktı. Nitekim sanırım
   başarılı da oldum.
   Öncelikle ümidi kaybetmemek lazım, Kıbrıs konusuna
   gelirsek benim bir arkadaşım var 2 yıl Siirtte
   beraber çalıştık benden bir sene önce tayini çıkmıştı
   ve ben onun tayini çıktığı sene aöf adalete yazılmıştım
   fakat ona 1 sene sonra söyledim. İnan hala aradığı
   zaman hala “Orhan sana çok kızgınım bana bir yıl sonra
   böyle bir şeyin olduğunu söyledin ama bir yandan da
   sana teşekkür ediyorum beni uyandırdığın için ” der durur.
   Hala da söyler. İşte bu arkadaşım sırf Kıbrıs ta okumak
   için tayinini Kıbrıs’a aldırdı ve bu sene DGS netleri de
   60 Türkçe 32 Matematik. Gelir diyor.
   İnşallah. Bakalım gelirse buraya yazarım. Hadi kal sağlıcakla

 136. Nidai dedi ki:

  Hocam tebrikler bıkmadan usanmadan herkesin sorularına yetişiyorsunuz üstün çabanız için sizi kutluyorum. Bilginiz dahilinde muafiyet uygulayan özel üniversiteler hangisi, bende sizin gibi hem iş hem okul arasında mekik dokuyacam beykent dışında bütün özeller geliyor aldığım puana cevabınız için şimdiden teşekkürler

 137. ahmet polat dedi ki:

  merhaba sayısalda 10 sözelde 70 net gibi çıkarıyorum herhangi bir hukuk fak yerleşebilirmiyim bide kıbrıs ta 3 sınıftan başlatan üni varmı

 138. hatice ht dedi ki:

  orhan bey yararlı bilgiler vermişsiniz teşekkürler,

 139. ali doğan dedi ki:

  bide sizce 3 sınıftan başlatan ve en az ücret ödenen üni. hangisi. teşekkürler

 140. ali doğan dedi ki:

  merhaba hocam sizce iki yılda bitirmek zormu bildiğim kadarıyla 1 yılda ingilizce hazırlık okunuyormuş doğrumu bide 2 yıl bittikten sonra staj olarak vb başka bir ücret ödeniyormu teşekkürler..

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Çok azında hazırlık vardır onu da iyi araştırmak lazım.
   2 yılda biter mi sorusuna gelince hukuk ne kadar özelde
   olsa zor bölümdür, çalışmadan geçemezsin.

 141. ali doğan dedi ki:

  merhaba hocam bende adaletten hukuka geçmek istiyorum ama matamatiğim biraz zayıf özel üni. okumak için en az kaç net yapmam gerekli..okulu kaç yılda bitiririm..ve toplamda bana ne kadara mal olur teşekkürler..

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Matematik zayıfsa burslu özeli zor kazanırsın.
   Burssuz özellerde en az 17000den başlıyor. Bu
   arada hep Beykent 3 ten başlatıyormuş diyordum
   bugün öğrendim Konya Karatay Üniversitesi de 3
   ten başlatıyormuş. Yani dersleri 2 yılda verebi-
   lirsen en az 34000 Tl ye hukuk işini halledersin
   Kolay gelsin

 142. Derya Derya dedi ki:

  Hocam merhaba. Ankara barosundan avukatlık ruhsatı alabilmek için ssk, bağ-kur gibi kurumlarda kaydımız bulunmaması gerekiyormuş. Öğretmenlik yaparken hukuk okumayı düşünüyorum yani dolayısıyla kaydım olacak.
  Nasıl hallolabilir bu sorun sizce?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Avukatlık mesleği ile memurluk aynı anda yapılamaz dolayısı ile
   2 sinden birini tercih etmeniz gerekiyor. Eskiden böyle değilmiş
   etrafında gösmüşsündür belki hem öğretmenlik hem de avukatlık
   yapanları ama dediğim gibi bunlar mazide kaldı

 143. okan yildirim dedi ki:

  Hocam iyi gunler ins bu sorum cevap bulur. Hocam antakyada polis memuruyum ama tek hayalim hukuk bitirmek acik ogretim adalet ikiye gectim hocam birinci sorum eger istanbuldan bir ozel hukuka yerlessem sadece vize finallere girsem gecebilirmiyim ikincisorum hocam ders muhafiyetinde benim acik ogretim mezunu olmam sorun olurmu simdiden ttesekkurler

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   İyi günler sizde benim gibisiniz bende derslere giremiyorum sadece sınavlara giriyorum
   sonrasında sınavlara girerek dersleri geçiyorum. Aynı zamanda ben de aöf mezunuyum
   aöf li olmak ders muafiyetinde sorun olmaz zaten zorunlu dersleri mecbur alacaksınız.

   • okan yildirim dedi ki:

    Cok sagolun yani bilmiyorum meslegimi cok seviyorum fakat
    ilerde evlenince cok zor olacak bekarken iyi guzel ama:-)
    sundan eminim ki bu teskilat gercekten sorunlu disardan
    gorundugu gibi degil bazi gruplarin kadrolasmasi almis
    gitmis ve ben bir an once burdan kurtulmak istiyorum
    gece gunduz dgsye calisiyorum bir sene olmasina ragmen

 144. Emin ÖZTÜRK dedi ki:

  İyigünler Orhan bey; Ben beykent üniversitesi yazmayı düşünüyorum..Ancak internette yaptığım araştırmalar sonucunda kafam baya karıştı. Kimisi Üçten başlatıyor ama birinci ve ikinci sınıf dersleri de alıyorsun göstermelik 3. sınıftan bir veya iki ders veriyorlar bunun sonucunda da okulu 2 sene de bitirme imkanın yok diyorlar…Bir de 2 senede okulu bitiremezsen indirm hakkını kaybediyorsun 20.000-TL civarı para ödüyorsun vs diyorlar…Gerçekten tam bir bilgi kirliliği var internette..Bizi bu konuda aydınlatırsanız sevinirim..İlginize şimdiden teşekkürler..

 145. Yusuf Ekinci dedi ki:

  Merhabalar Hocam. Sayfanıza hayran kaldım. Benim sorum ben acıktan adalet kazandım.Ortalamamın 3 lü bisey oldugunu düşünerek özelde kıbrıs dahil burssuz kazanmam icin dgs den kac net yapmam lazım. Ayrıca yorumlardan dgs nin matematik ve türkce oldugunu anladım. Benim matematigim kötü buna ragmen kac net yaparak burssuz kazanabilirim. Son sorum ise türkçe matematik toplamda kac soru cıkıyor. Vereceginiz bilgiler için simdiden tesekkurler

 146. Derya Deniz dedi ki:

  Psikoloji bölümü 2. sınıfta okuyorum, hukuk fakültesine girmek için sizce benim için öss’ye girmek mi daha mantıklı yoksa aöf adalet sonrası dgs’ye girmek mi? psikoloji okurken aynı anda aöf adalet okumak beni zorlar mı, sonuçta ortalama yapmam gerekecek..

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Özel olsun diyorsanız bence Öss den de girebilirsiniz yok eğer devlet olsun ben sağlam
   çalışırım diyorsanız aöf adaleti deneyebilirsiniz. Aslına bakarsanız çok yöntem var,
   Kıbrıs Hukuklar var en kötü oraları da tercih edebilirsiniz.
   Siz yeter ki isteyin inanın o kadar çok yol var ki hukuğa geçmek için

 147. Abdullah dedi ki:

  Merhabalar Orhan bey,
  yazılan bütün mesajları ve sizin verdiğiniz tüm cevapları
  usanmadan tek tek irdeleyerek okudum. gerçekten emeğinize
  sağlık. ben de içinde hukuk okumak, ukte olarak kalanlardanım.
  çok istediğim hukuk 2006 yılında elimde olmayan sebeplerle belki de olacakken olmadı, başka bir bölüm bitirdik ve şimdi memur olarak çalışıyoruz. iki sene önce adaleti duydum ve 2.üniversite olarak iteleyerekte olsa bitirdik ve dgsden de aynen sizin gibi yoğun iş temposu, evlilik hayatı ve bir yığın sıkıntı ile beykent hukuk olabilecek şekilde bir puan aldık. nasip olursa bende yazacağım beykent hukuku. (gerçi maşallah baya bi tavsiye etmişsiniz, diğer arkadaşlardan kalırsa artık bize 🙂 )
  bu arada eğer olursa bende devlet memuru olduğum için devam zorunluluğuna uyamayacağım. kesin olarak üniversiteler (beykent , kültür gibi) sıkıntı çıkarmıyorlar değil mi? şimdiden cevabınız için sonsuz teşekkürler. görüşmek üzere, iyi çalışmalar

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Hayatınız tıpkı benim gibi inanın. Devlet üniversitelerinden sadece Kırıkkaleyi
   duydum yoklama sıkıntısı yapan yoksa onun haricinde hiçbir üniversite duymadım,
   zaten başlayınca göreceksiniz nasıl olsa çalışmayınca dersler geçilemiyor 🙂
   Beykent i de övüyorum çünkü millet benim yaptığım yanlışı yapmasın okulu durduk
   yere sırf yanlış tercihten dolayı uzatmasın
   Bana deseler Kültürü bırak hemen aynı paraya geç Beykent e gözümü kapatır geçerim
   inan…

   • Abdullah dedi ki:

    hocam her şey de vardır bir hayır. demekki sizin içinde bu hayırlıymış, yalnız bu sene beykentte zorunlu dersleri muaf tutmuyormuş, yani herhalde beykentte en erken 3 senede biter. dolayısıyla öyle çok üzülmenize gerek yok. bu arada sizin nasıl gidiyor hem iş hem okul, derslere girmeden geçmek zor olmuyor mu? mesela kaç ders aldınız kaçını verdiniz? 😉

    • Orhan AKMAN dedi ki:

     Evet zor oluyor iş okul evlilik ama isteyince oluyor herşey. Bu sene 17 ders aldım 16 sını geçtim
     nazarlık bir tane bıraktım artık onu da seneye inş.

     • Abdullah dedi ki:

      hocam maşallah.. ne diyorsunuz öyle. tam 17 ders. şaka gibi ya, biz üniversitedeyken kendimizi zorlaya zorlaya 10 ders ancak alabiliyorduk. o zaman sizin okulda inşallah erken bitecek. bu arada toplamda kaç ders vardı hocam.16 gitti kaç kaldı?

     • Orhan AKMAN dedi ki:

      Kültür de kredi üzerine okul bitiriyorlar. 240 kredi tamamlayıp zorunlu dersleri verince okul
      bitiyor.Şu ana kadar 100 kredi ancak verdim yani daha 140 kredim daha var. 2 sene ve de 1 yaz
      okuluna gidince ancak bitecek. İnş.

 148. Ali dedi ki:

  Meraba bişey soracaktım ben adalet aö okuyacağımda eskişehire gidip okumak istiyorum ama örgün adalet olmadığı için acıköğretimliler için ders veriliyor diye duydum doğru mu? Oraya gidip okuyabilir miyim? Cünkü aölilere adalet dersi verildiğini duydum dekanla anlasırsan..

 149. sena uzun dedi ki:

  http://www.adaletciler.net/?Syf=26&Syz=166351 hocam yazdığınız bu linkte beykent üniversitesinin puanı 270 fakat %50 burs yazmıyor yanına. kültür üniversitesine yazdığı için kafam karıştı. yani 270 beykentin %50burslu puanımı ? . beykent tam bursla alıyor mu ? 3. sınıftan başladığımızda diğer öğrencilerle aynı ücretimi ödüyoruz. birde aym sınavları zor oluyor mu ?şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

 150. Derya Meriç dedi ki:

  Hocam bir sorum daha olacak: Bir forum sitesinde aöf adaletten dgs ile hukuk’a geçenlerin bazı kurumlarda işe alımlarında sorun oluyormuş diye duydum. Kaymakamlık sınavını kazanıp mülakatta aöf mezunu olduğu için elenen arkadaşlar olmuş okuduğuma göre. Bunların doğruluğu olabilir mi? Eğer doğruluğu olabilirse devlet üniversitesinden birinci sınıftan başlayarak mezun olursak yine de sorun çıkarırlar mı aöf mezunu olacağız diye?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Ama siz sonradan hukuk fakültesi bitiriyorsunuz, diplomanın hiçbir yerinde aöf adaletten gelmiştir
   diye bir ibare yok ki. Zaten zorunlu olan tüm dersleri alıyorsunuz. Aöf işletme iktisatta ise
   açıköğretim işletme iktisat diploması alıyorsunuz. Bu yüzden sıkıntı çıkarabilirler. Ama hukukta
   ise hakkınızla zorlanarak okulu bitireceğiniz için herhangi sıkıntı çıkmaz

 151. Emin ÖZTÜRK dedi ki:

  Merhabalar sayın Orhan Bey…Ben ankaradaki vakıf üniversitelerini yazmayı düşünüyorum. Ankaradaki vakıf üniversiteleri hakkında bilginiz var mı ? İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

 152. Pelin dedi ki:

  Ben size anlatamıyorum heralde ben görüşümü söylüyorum ve duyduklarım bunlar.. Ben anlamasam bu bölümü okumaya kalkışmazdım benimde en az sizin kadar bilgim var kaç yıldır arastırıyorum sadece aklımda kalan soruları sormak istedim size o kadar . Yinede teşekkür ederim güzel bilgiler veriyorsunuz yaılnız biraz yazmadan önce karşıdakinide bi düşünün derim saygılar..

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Pelin hanım yorumlarımın tamamını okuduğunuzda göreceksiniz ki ben
   kimseye kesinlikle şuraya git demedim
   her zaman herkesin kendi hayatı kendi
   kararını kendin ver diye tavsiyede bulundum.
   Ama siz gecen sanki benim tavsiyem ile adalete gittiğinizi belirtmişsiniz
   Ben her zaman diyorum herkes kendi
   tercihini kendisi yapsın
   Benim bu siteden tek amacım var inanın o da ‘yol göstermek’
   Bunda da etkili olduğuma inanıyorum zira sitemiz Türkiye de ilk 5000 e girdi
   Ve de hızla yükseliyor
   Bence karamsarlığa kapılmayın çünkü
   adalet çok güzel bölüm eğer hukuk fakültesine
   geçme gibi bir amacınız yoksa şimdiden ders çalışmaya başlayın
   merak etmeyin dediğimi yaparsanız
   2 sene sonra buraya teşekkür mesajınızı yazacağınıza eminim.
   Saygılar

 153. Derya Meriç dedi ki:

  Merhaba. Dgs’ye girecek bir sürü açık ve örgün adalet mezunu olacak, bu motivasyonumuzu çok kırıyor. Sizce kazanmak çok mu imkansız böyle bir durumda hele ki iki yıl sonra girecekler için :/ Öss’de yüzdelik dilimim %2’ydi, bu yıl yerleştim psikoloji bölümüne ama senelerce hayalim olan hukuktan vazgeçemedim. Bu yıl açıköğretimden adalete başlamayı düşünüyorum. Sizce kazanmanın püf noktası nedir, nasıl çalışılmalı? Kaynak öneriniz var mı? Teşekkürler şimdiden.

 154. Büşra dedi ki:

  Merhabalar hocam öncelikle bize bilgi darağıcınızdan sunmuş olduğunuz detaylar için size şükranlarımı sunmak istiyorum zira vermiş olduğunuz bilgiler ışığında yönümü buldum diye bilirim şöyleki bn adaletten(aöf) bu yıl mezun oldum dgs ye girdim severek bu bölümü seçmeme rağmen maalesef not ortalamam 2.38 sınavımda çok şükür iyi geçti fakat bn okul konusunda hem 3.sınıftan başlatıyorlarmı hemde ücreti cep yakıyormu diye sizden bilgi almak istiyorum zira kafam çok karışık maddi durumum pek parlak olmadıgı için sizden bu konuda beni aydınlatmanızı rica ediyorum bn İstanbul beylenti istiyorum ama dediğim gibi ücreti nasıl hocam ??? Size derin hürmet ve saygılarımı sunar verdiginiz ve vereceğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim….

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Beykent fiyatını değiştirmemiş önceki yorumlarda bir bağlantı koymuştum
   Fiyatı yıllık hala 10900 TL yani bu da 21800 Tl ye hukuk diploması demek.
   Maddi durumunda kötüymüş ya devletin gelme ihtimali hiç mi yok?

   • Büşra dedi ki:

    Ben asla pes etmeme taraftarıyım hocam zira bu bölümü daha az bi sene kaybıyla gecmek istiyorum para biraz agır ama ne yapalım bi şekilde halledecez:( bide Hocam devlet gelse bile 3.sınıftan başlatan okul varmıdırki benim düşüncem şu devlet okullarını arayıp soracam:(

 155. ebruu dedi ki:

  hocam merhaba, senden yardım rica ediyorum. istanbul aydın üniversitesinde tam burslu hukuk istiyorum dgs ile. sen kültürden teyit almışsın 3 ten başlıyorsunuz diye ama sonra şok durumlar olmuş. istanbul aydın da okuyan senin bilgin vardır çevren geniştir ben üniden onay alsamda yanılta biliyorlar yazından okudugum kadarıyla. ist aydında adalet aöf den gelmiş biri kaçtan başlıyor ??

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Malesef Aydın Üniversitesi Hukukta tanıdığım yok, geçen yıl telefon
   açtığımda 1 yıl zorunlu hazırlık olduğu sonrasında 3. sınıftan
   başlatıklarını söylediler bende hazırlık olmasından dolayı tercih
   etmemiştim….

 156. Pelin dedi ki:

  Anladm cvp içn tesekkürler de torpil neden ki hani bu bölüm iş olanakları bakımından zengindi cok kolay işe girebiliniyordu? Ben o yuzden adalet acık öğretm yazdım eee o zaman boşuna mı okuyacağım??

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Boşuna okumazsın elbette, ülkemizdeki iş olanaklarını düşündüğümüzde,
   4 yıllık mezunu onca kişinin atanamadığını düşünürsen ki şu anda ülkemizde
   2 milyon 400 bin kişi işsizdir, adalet bölümünden inan 4 yıllık bölüme göre
   daha kolay atanabilirsin. Ama dikkatini çekeyim benim bu yazıyı yazma amacım
   adaletin atanmasının kolay olması değil adaletten hukuğa geçiş ve sonrasında
   yapılacak işlemler. Pelin kusura bakma ama sen daha anafikri anlamamışsın…

 157. Pelin dedi ki:

  Ya ben bi soru sormustum cvp verir misiniz adliye saraylarına atanabilmek. İçin ne kadar almak gerek kpssden lütfen cevaap ? :/

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Adalet saraylarına atanabilmek için KPSS en az 70, bilgisayarda çok hızlı yazabilmelisiniz dakika üzerinden sınav yazıyorlar ve de torpil lazım

 158. SEZER dedi ki:

  Öncelikle yetkin bilgiler verdiginiz için çok teşekkür ederim.Ben bu yıl adalet bölümnde okuyacagım benim tek hedefim hukuka geçiştir.
  1.Benim ortalamam ve DGS den yapmam gereken netler ne kadar olmalıdır.
  2.Adalet bölümünden hukuka geçiş zormudur.
  3.Ve ben toplam adalet böülümüde içinde olmak üzere tam 4 yılda bitirmek istiyorum mümkünmüdür.Özel üniversitelerde olabilir tercihlerim…
  şimdiden çok teşekkür ederim.bu ramazan ayında da ALLAH razı olsun sizden…

 159. Derya Deniz dedi ki:

  Merhaba. Ben bu yıl üniversite 2. sınıfa geçtim. Şu an okuduğum bölümü okurken aynı zamanda aöf adalet bölümü okumak istiyorum, zor olacak ama. kendi bölümümü bitirince çalışırken eğer dgs ile geçiş yapabilirsem hukuk okumak ıstıyorum. Sorum şu olacak: Acaba dgsye girip kazanırsak okulu bir sene dondurmak mumkun mu? yani kazandıktan sonra 1 yıl gec baslayabılır mıyız?

 160. ebru dedi ki:

  merhaba. dgs ile hukuka geçiş yaparken sınıfımızdakilerle mi yoksa tüm adalet okuyanlarla mı kıyaslama yapılıyor?? not ortalaması olarak yani.

 161. emel tokdemir dedi ki:

  adaletten hukuka geçişte gitme zorunluluğu var mı

 162. tayfun kayacan dedi ki:

  hocam yazınız için tskrederim ben mekondanyada okumayı düşünüyorum sınavsız alıyo acaba adalet meslekten dikey geçişi kabul eder mi yardımcı olursanız sevinirim

  • nurullah bey dedi ki:

   yurtdışında okumak istiyorsan polonya varşova üniversitesine git psikoloji bölümünü oku 3+1 1 sene hazırlık 3 senede normal okursun iyi düşün derim

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   İyi araştırmak lazım bizim sınıfta Hollanda adalet mezunu var
   o dikey geçişle gelmiş hakikaten iyi araştırmış ve yapmış.
   Arkadaşın amacı hukuğu 2.5 ortalama ile bitirip doktorasını
   yaptıktan sonra Avrupa Birliği Adalet Komisyonu’nda hakim
   olmak. Kültür’ün diplomasının uluslararası geçerliliği var
   ve arkadaş Hollanda vatandaşı.

 163. Pelin dedi ki:

  Merhaba size bişey daha soracağım adalet mezunu olupta adliye saraylarına atanabilmek için kpssden kaç puan almamız gerekiyor ki atanalım? Torpil gecerli mi herkes öyle diyor gözüm korktu atanamam diye ? 🙁 açıköğretim adalet geldi banada.. İyi dimi?

 164. tahir umaz dedi ki:

  merabalar hocam benim tek hayalim hukuk okumak lys de puanım tutmadı ben ygs den adalete gitsem özel bir üniversiye tabi sonra da başka tam parlı bir üniversitenin hukuğuna geçebilir miyim? şimdiden teşekkür ediyorum

 165. ebru dedi ki:

  elinize emeginize sağlık hocam, ama şimdi herkes beykenti yazacak buda ileriye (1 – 2 yıl sonrasına ) yönelik bizim için kötü bir durum olmaz mı ? benim ilk yılım adalette 2 senem var hukuğa. bu yogun talepten ötürü beykent saydıgı aöf derslerinde bir kısıtlamaya gider mi yada ücretlerde aşırı bir artış olur mu bilgi rica ederim hocam. tşkler.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   İnan benim gibi birisi çıkıp böyle bir makaleyi geçen yıl yazsaydı
   ve bende okuyup ilk tercihime beykent yazsaydım keşke şimdi
   okul kaç yılda bitecek telaşım olmayacaktı. Şimdi ise sürekli aklıma
   tayinim çıkmadan vaktinde bitse okul diye geliyor inan.
   Tek amacım var sürekli yazıyorum ben yanlış yaptım başka kimse yanlış
   yapmasın 🙁
   Bir tek artık Roma Hukukunu saymıyor zaten sayması da saçmaydı, puanlar
   için yapacak birşey yok arkadaşlar müthiş bir yönelim var adalet ve
   sonrasında hukuğa geçiş için benim buradaki makalem inanın derya da bir
   katre(damla)

 166. Gül dedi ki:

  merhaba ben istanbul kultur universitesi adalet bolumune yerlestim bu sene.2 yillik bitirdikten sonra hukuk fakultesine gecis yapmak istiyorum fakat kultur de devam edebilir miyim nereleri onerirsiniz? ve de yabanci dil derslerinden hangileri zorunlu olacak?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Hayırlı olsun, Kültür kendi öğrencilerine yanlış hatırlamıyorsam %15 indirim yapıyordu hukuğa
   geçince bunu kullanabilirsiniz. Bir de hukukta ingilizce zorunlu dil ilk yıl ama kolayca geçersin

 167. miraç dedi ki:

  dikey geçiş sınavına girme hakkı bir defaya mı mahsus? okul bittikten sonra tekrar tekrar girebilir miyim kazanamazsam?

 168. Miraç dedi ki:

  Iyi gunler istanbul gelişim üniversitesi adalet bölümünü kazandım. 2yildan sonra yurtdışında iki sene okuyarak lisans tamamlayabilcegimi ve uluslararası hukuk diploması alabileceğimi duydu ne kadar doğru?

 169. saime dedi ki:

  Merhaba hocam bizi bilgilendirdiginiz tesekkur ederim size bir sorum olacak ben sozel ogrencisiyim ve bu sene acik ogretimden adalet okuyacam mezun olduktan sonra hukuk fakultesine gecis yapabilirmiyim

 170. hacer dedi ki:

  Merhaba, Anadolu üni. açıköğretim fakültesi sınavsız 2. üniversite olanağı sunuyor. Burdan 2 yıllık adalet tercih edip ben de dgs ile hukuk a geçmek istiyorum fakat bu sınavsız 2. üniversite ye nasıl kayıt yapıcam bir bilgim yok. yani lys-lgs falan girmedim ordan mı tercih ediliyor bilmiorum ki zaten tercihleri yapıldı sonuçlar dün acıklandı bile. Ama adı üstünde sınavsız ise başka bir kayıt durumu söz konusudur değil mi?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Eğer 4 yıllık fakülte mezunu iseniz eylül sonunda aöf bürodan başvuru yapacaksınız,
   yok eğer lise mezunu iseniz üniversite sınavına girip adaleti tercih etmeniz
   gerekiyor. Onun da başvurusu ağustos sonunda oluyor

 171. meryem dedi ki:

  merhaba hocam oncelikle bizi bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ettim bu sayfayı demin tesadufen buldum bulduguma ne kadar sevindigimi anlatamam cunku buldugum andan itibaren hayatmn degisebilecegi dusuncesi guclendi. hocam bnmde size birkac sorum olacakti hocam bn gecen yil sinava girdim hedefim pdr yada hukuktu olmadi ailemin istegi uzerine simdilik hemsirelik okuyorum ama yinede hedeflerime ulasnak istiyorum sevdigim isi yapayim istiyorum bu yil lisans mezunu oqrencilerin aoften adalet sosyoloji vb bolumleri sinava girmeden okuyabileceklerini oqrendim bu yil sosyoloji yada adalette kayit yapmayi dusunuyorum bir arkadasm sisyoloji okudiktan sonra bir formasyon alıp pdrye gecis yapabilecegimizi soyledi ne kadar dogrudur bilemiyorum. farkli bir arkadasm da adalet okuduktan sonra hukuga gecis yapabildigimizi spyledi demin sizin yazinuzi okudum sizinde bu durumu tasdiklediginizi gordum. ama bnm kafam cok karisti hangi bolumu okuyacagimi bilmiyorum sizce adalet mi sosyolojimi okumaliyim hangisinin onu daha acik. dickede adalet okuyan bi arkadasm var o gecisin cok zor oldugunu yapamiyacagimi soylemisti ama sizde cok zor olnadigini soyluyorsunuz.sizce ne yapmaliyim birde hocam bn adaleti acıktan okusam ortalamam 3.70 civarnda olsa dgsdende mattan 45 turkceden 60 yapsam sizce bana hangi univ gelir ve gelen univ burs durumu soz konusu olur mu bana dönerseniz cok mutlu olurum simdiden cok tesekkur ediyorum.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Yani hep söylüyorum ben yapabildiysem bu yoğunlukta herkes yapabilir. Ama karar sizin sonuçta
   hayat sizin hayatınız. Gönlünüz neyi okumak istiyorsa onu okuyun gelecekte yapacağınız işten
   haz almak için. Birde arkadaş lafına bakacağınıza eski sınav sorularına bakın zaten yapıp
   yapamayacağınızı anlarsınız. Neyse o ortalama ve netle Kıbrıs burslular ve Tr den ancak %25
   burslu özel üniversiteler gelir.

   Çok çalışmak lazım çoook….

 172. Hocam kolay gelsin beykent üniversitesi sitesinden bakıyorumda, 2014 yılı ücretleri yıllık 20 bin tl. aöf adalet’den DGS ile hukuğa geçtiğimizde de ücret aynımıdır acaba siz 12 binlerden bahsediyordunuz.

 173. Derya sarı dedi ki:

  Zaman ayırıp bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

   • Şinasi aslan dedi ki:

    Hocam Merhaba
    Aof adeleti bitirdim beyken hukuk fak dgs
    ile gecmek istiyorum. Beykrnt hukuk fak.
    Uzaktan egitim varmi varsa sinavlari falan
    nasil yapiliyor. Ben ankarada yadiyorum.
    Simdiden tesekkur ederim.

    • Orhan AKMAN dedi ki:

     Beykent te uzaktan eğitim yok, derslere
     devam zorunluluğu da yok.
     Yalnız burayı iyi okuyun Beykent
     te her sınavın 1. quiz(%5 Etkili)-
     2. quiz(%5 Etkili)
     -Vize(%30 Etkili)-Final(%60 Etkili)
     ve de kalırsanız Bütünleme Sınavı
     (Final Yerine
     Geçiyor) sınavı var. Yani Ankara
     dan gidip gelmeniz problem oluşturabilir
     veya ben
     quizlere girmem 90 üzerinden sınavlara
     girerim de diyebilirsiniz.

     tercih sizin kolay gelsin

 174. murat dedi ki:

  merhaba hocam çoğu yorumları ve yazınızı okudm fakat sadece özel ünv fakültelernden bahsetmişsiniz devlet ünvlerine geçiş yapmak için diploma puanı nasıl olmalı ve sınavdan kaç net yapılmalı devlet ünvlerinde okumak nasıl insan çalışnca da yapamazmı sizce

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Tabi ki yapabilir ama daha fazla çalışmak lazım. Diploma en az 3,70 olmalı
   Net olarak 70 matematik 70 türkçe yaparsanız tabi ki olur….
   Kolay Gelsin

 175. müge dedi ki:

  merhabalar bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum..adalet bölümlerini tercih ettim puanım 346.. özel üniversitelerin 25 burslularını bile yazdım ancak meslek liselerine öncelik oldugu için çekiniyorum açıkçası kazanamaz mıyım diye.. bazı üniversiteler ygs puanıyla alıyor ve puanımın yettiğini düşünüyorum..sizce düz lise mezunu olarak bu puanla özellerin burslu bölümlerine yerleşme imkanım nedir? birde ailemin yönlendirmesiyle avukatlık istiyorum Amerika’da yüksek lisans hakkında bi fikriniz var mı ? hayalim hep orada yaşamakta 🙂

 176. HAKTAN ÇELİK dedi ki:

  hocam ben türkiyide vakıf ünv BURSSUZ okumak istersem kaç net yapmam gerekir. mesela türkçe60 mat 20 ortalamamda 2.50 olsa türkiyede vakıf ünv gelirmi BURSSUZ kıbrısta dahil.
  SORULARI CEVAPLADIĞINIZ İÇİN TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM…

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Mrb burssuz bir üniversite gelir en kötü ihtimal Kıbrıs gelir. Ama tercih yaparken mutlaka
   Kıbrıs yaz ne olur ne olmaz

   • kartal dedi ki:

    Ya hocam cvp bekloyorum .
    Bu yil lysye girdim istanbul unv adalet myo Uzaktan egitim i tercih ettim unvyi aradim burdan mezun olursaniz hukuk 3 ten devam edersiniz diyolar. Ders muafiyeti varmis. Birde aof de diploma notu 80 ve uzeri olursa unvler ders muafiyeti konusunda sıkıntı cikarmiyorlar diye duydum.
    Sorum şu:
    Uzaktan egitim mi mantikli Aof mi
    Benim icin cok onemli tesekkur ederim. .

    • Orhan AKMAN dedi ki:

     Hocam kusura bakmayın ama yalan söylemişler,
     Ankara adalet mezununu bile 3. sınıftan başlatmıyorlar. 3. Sınıftan başlatanlar devlet
     ‘ten Kocaeli özel den ise beykent geri kalan
     sadece yalandan ibaret.

 177. haktan çelik dedi ki:

  merhaba hocam öncelikle size teşekkür etmek istiyorum. soruları ictenlikle cevapladığınız için aklımdaki bir çok soruyu sizin vesilenizle çözdüm.ben fatih ünv adalet 2. sınıfa geçtim inş seneye dgs girmeyi düşünüyorum inş, ama aklıma takılan bir kaç soru var izninizle o soruları sormak istiyorum.1. sorum hocam türkiyede %100 ücretli bir bir vakıf üniversitesine geçmek için kaç net yapmalıyım
  2. sorum kıbrıstaki özel ünv parayamı bakıyor diye duydum dgs puanına pek bakmıyorlar diye duydum.puana bakarsa kaç net yapmam lazım… soruları cevapladığınız için Allah razı olsun hocam…

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Rica ederim, %100 burslu üniversite için 70 Türkçe 70 Matematik yaparsanız kazanırsınız.
   2. sorunuz için Paraya bakma konusu puanları gerçekten çok düşük burssuz okumak isteye
   örneğin 212 puana bile burssuz Kıbrıs’ta okuyabilirsiniz

   • kartal dedi ki:

    Merhaba. Oncelikle teşekkür ediyorum bu hizmetinizden dolayi.Bu yil ygs ye girdim ygs 3 te 341 puan aldim. Istanbul unv uzaktan egitim adalet i ve ankara uzaktan egt. Adaleti yazdim. Istanbul unvsiyle irtibata gectim ders muafiyetini sordum adaleti bitirip dgs ile hukuka gecince (ist. Adeleti bitirince) 3. Siniftan başlattıklarını söylediler.Sorum şu :Ders muafiyetini goz onunde bulundurursaniz Aof adalet mi yoksa uzaktan egitim adalet mi ?Özveriniz icin tesekkur ederim. .Read more: http://nasilyapalim.com/adalet-meslek-yuksekokulundan-hukuk-fakultesine-nasil-gecilir.html#ixzz2ZaICEKFh

 178. münteha dedi ki:

  benim gözüm çok korktu ben ne yapıcam çok da istiyorum bu bölümü ama ALLAH yardımcımız olsun walla

   • kartal dedi ki:

    Merhaba. Oncelikle teşekkür ediyorum bu hizmetinizden dolayi.

    Bu yil ygs ye girdim ygs 3 te 341 puan aldim. Istanbul unv uzaktan egitim adalet i ve ankara uzaktan egt. Adaleti yazdim. Istanbul unvsiyle irtibata gectim ders muafiyetini sordum adaleti bitirip dgs ile hukuka gecince (ist. Adeleti bitirince) 3. Siniftan başlattıklarını söylediler.
    Sorum şu :
    Ders muafiyetini goz onunde bulundurursaniz Aof adalet mi yoksa uzaktan egitim adalet mi ?

    Özveriniz icin tesekkur ederim. . 🙂

 179. ebrar dedi ki:

  mrb yazınız keşke geçen yıl okusaydım tesekkürler..2.sınıfa geçtim aöf adaletten,ortalamam çok düşük 2 .00,ümidim kaybettim, ortalamamı yükseltmek için alttan ders alıp yükseltebilir miyim?etkili olur mu

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   2,0 ortalama gerçekten çok düşük keşke önceden daha çok çalışsaymışsın,
   bugün iş yerinde laborant bir arkadaşıma ortalamasını sordum 1. sınıfı
   bitirdi. 4.0 ortalama dedi. Yani çalış sen de yap.2. sınıfta 4,0 gibi
   bir ortalama yaparsan en azından ortalaman 3 civarı birşey gelir

 180. Orhan AKMAN dedi ki:

  Şu an 04:25 bana bazen o kadar güzel mesajlar atıyorsunuz ki hoşuma gidiyor. Örneğin sadece bir tanesini paylaşayım.

  Kasım Kardeşim göndermiş;

  “Merhaba.Sadece size teşekkür etmek istedim.Bu kadar insana içtenlikle samimi cevaplar verdiğiniz için size teşekkür etmeden sanırım rahat edemicem :)”

  Bunun gibi onlarca mail geliyor ben de sizlere çok teşekkür ederim bu arada çekinmeden sorun yalnız şunu belirteyim ben en son ÖSS ye 2000 yılında girdim bana yeni sistemle ilgili çok soru geliyor inanın bilmiyorum bana değilde öğretmenlerinize sorsanız.

  Ama bana DGS ve Açıköğretim Adalet ile ilgili herşeyi sorun sonuçta geçen sene okulu bitirdim ve DGS’ye girdim, sistemini iyi biliyorum.

  Neyse Kalın Sağlıcakla

  *Bu arada hatırlayayım şu an itibarıyla DGS’ye 3 gün 5 saat 28 dakika kalmış İYİ ÇALIŞIN…

 181. efnan dedi ki:

  oncelıkle bızlerı bılgılendırdıgınız ıcın sonsuz tesekkurler .. merhaba ben adalet meslek lısesı mezunuyum ve puanım ıyı olmasına 4 yıllık yerler tutmasına ragmen geçiş hakkımı kullanıp adalet yazacagım pekı sızce ankara adalet mı? yoksa konya adalet mı?

 182. Ayşe elif dedi ki:

  Ya ben acıköğretim okurkende eskişehirde adaletin derslerine girmek istiyorum bu mümkün müüü? Lütfen bunungözden kaçırmayın cevaaapp

 183. Ayşe elif dedi ki:

  Posta hizmetlerimi acıköğretim adaletmi?????????? Tercih yaptık mesela geldi bir yer ek tercihtede tekrat yapabiliyozmu

 184. Burcu Denizli dedi ki:

  Merhabalar.Adalet okumada sizce uzaktan eğitim mi daha kolaydır yoksa açıköğretim mi? İstanbul üniversitesi uzaktan eğitim adalet mi seçmeliyim yoksa fatih üniversitesi burslu uzaktan eğitim adalet mi?hangisi daha kolay olur?yardımlarınızı bekliyorum..

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Ben açıköğretim okudum bir taraftanda çalışıyordum
   diğer taraftan evlilik ve çocuk olmasına rağmen
   açıköğretim adaleti 3,25 ile bitirdim
   Zaten aöf de çan eğrisi de var diğerlerinde var mı
   araştır eğer yoksa kesinlikle aöf

   Birde diploma anımı yazayım. Diplomamı almaya
   gittiğimde adalet mezunlarının notlarını da gördüm
   ve gözlerime inanamadım 3,25 le İnan baya gerilerde
   İdim millet 4,0/3,90 yapmıştı ağzım açık bakakaldım

 185. Eyüp demirelli dedi ki:

  Orhan Bey Merhaba,
  Bende bu yıl Hukuk Fakültesine geçiş için Adalet Bölümüne kayıt yaptırmayı düşünmekteyim.Hazırlamış olduğunuz yazıları okudum.Gerçekten çok faydalı olmuş.Öncelikle ellerinize sağlık.Hukuk’a geçiş ile ilgili hala pek çok şey sçylenmekte.Bunlardan birisi de;okul puanının hesaplanabilmesi için o yıl okulu en az 5 kişinin bitrimesi gerekiyor gibi bir söylem var.Bana saçma geldi ancak tecrübeli birisi olarak size soruyum istedim.böyle bir şey var mı acaba?Teşekkürler.

 186. Büşra dedi ki:

  Merhaba. Tercih dönemi çok sıkıntılı ve ben ne yapcağımı bilmiyorum.
  2 yıllık örgün gıda teknolojisi okurken aynı zamanda açıköğretimden adalet okuyabiliyormuyuz ? Cevap verirseniz çoook sevinirim..

 187. Ayşe elif dedi ki:

  Merhaba lütfen banada cevap verir misiniz ben aöf adalet yazıcam tercihimde de eskişehirde derse girme olanağım varmı? Yani üni ile konışacağız eğer kabul ederse gireceğiz biliyorum ama eskişehirde adalet okulu varmı okuyabileceğimiz? Lütfen cevaapp

 188. tuğba er dedi ki:

  mmrb orhan bey herkese yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim
  benimde sorularım olucaktı düz lise mezunuyum 2004 yılı bugün tercih yaptım adalet bölümünü çalışıyorum açıktan okumak zorundayım hep eğer nben bu bölümü bitirirsem sizce devam etmek için okumaya ne tür yolları seçmeliyim. benim arkadaşım katip oldu bende memur olabilirsem yükselmek için neler yapmalıyım ??* şimdiden teşekkürler..

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Tuğba kardeşim çok iyi ders çalış hiçbir zaman bırakma, adaleti de
   bitir güzelce. Arkadaşlarım katip oldu yazmışsın inan
   çalıştıktan sonra sen daha güzel yerlere gelirsin…

 189. mihri ılgaz dedi ki:

  4 yıllık okurken adaleti açıktan okuyacağım demiştim.hukuğa geçiş için.peki açıktan da geçebiliyoruz hukuğa değil mi?

 190. Emine dedi ki:

  Hani cevapsız soru kalmayacaktı ya benim soruma da cevap verir misiniz? 261le gelme ihtimali varmı adalet örgün eğitimin?

 191. SUNA TUNA dedi ki:

  internetin bu yönünü çok seviyorum ; kafası çalışan insanların edinimlerinden “de” yararlanabiliyorsunuz…Biraz araştırma yapmak yeterli…EMEĞİNE SAĞLIK SÜPER OLMUŞ

 192. deryaoncu dedi ki:

  merhaba orhan bey. ben tm 3 te 56 binici oldum ve ygs3 puanım 394. sizce 4 yıllık sosyoloji mi yoksa 2 yıllık adalet mi? hangisinde iş olanağı daha fazla? cevaplarsanız çok memnun olurum.

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Eşimin bir arkadaşı sosyoloji mezunu idi
   ve sosyolog kadrosuna Türkiye 4. Sü olunca
   ancak girebilmişti. Zaten o zamanlar toplam
   6 kişi alıyorlardı bundan 3 yıl önce

   Adaleti bitirip hukuğa geçebilirseniz inanın
   tadından yenmez

   Kolay gelsin

 193. Mehmet avcı dedi ki:

  Merhaba ben bu sene sınava girdim fakat hukuk olmadı bi yer ve başka bölüme gideceğim sorum şu ben başka bölümde açık öğretim adalet okuyup sonra hukuka geçebilir miyim nasıl olur çıkmazlardayım yardımcı olursanız çok sevinirim 2 gün sonra tercih sürem bitiyor?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Ben Dgs sınavı ile hukuğa geçtim şu anki
   Ygs Lys sistemini bilmiyorum arkadaşlar.
   Yani 1 tercih yaptıktan sonra aynı yıl 2.
   tercih olarak AÖF adalet yazabilir misiniz
   inanın bilmiyorum biraz karışık bence bu
   soruyu dershane hocalarınıza sorsanız…

   Eğer öyle birşey olmazsa bence şöyle yapın
   Bu sene 4 yıllık bir yere kaydınızı yaptırın
   gelecek yılda tekrar sınava girip AÖF Adalet
   tercih edin

 194. Emine dedi ki:

  Puanım 261???

 195. Emine dedi ki:

  Bana sizce örgün eğitim adalet gelir mi ya com istiyorum örgün okumayıı

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   İlla örgün istemenizin amacı nedir?
   Ben okula bile gitmeden bu dönem çoğu
   örgün okuyan arkadaşımızı notlarda
   geçtim işin sırrı çalışmak

   Çalışınca olmazlar olur….

 196. Emine dedi ki:

  Katılıyorum orhan bey… Bişey soracağım ya benim ygs3üm okulla birlikte 261 sizce örgün eğitim a

 197. mihri ılgaz dedi ki:

  bugün dershane hocmla görüştüm 4yıllık bir bölüm ve açıktan adalet diye.ama bana % 99 kazanamazsın dgs yi dedi.okadar çalışkan arkdşlarım vardı içlerinden sadece 1i kazandı sanırsam dedi.ve tercihler için son 3 gün benim kafam çok karışık:(

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   %99 kazanamazsın ne demek, ben en son
   KPSS sınavına 2007 yılında giren bir insanım.
   Dgs sınavına 38 gün çalışma ile Türkiye 548.
   si olduysam hayatta hiçbir şeyden yılmamalı
   ve korkmamalıyız diye düşünüyorum

 198. Emre Yıldırım dedi ki:

  Hocam merhabalar,ben de adaletten hukuğa geçiş yapmak istiyorum bu yıl üniversiteye tekrar hazırlandım fakat hukuk fakültesi yine olmadı. Bana 4 4 yıllık herhangi bir bölüm + aöf adalet okumamı tavsiye ediyorlar fakat ben de sizin gibi özel ünide 3. sınıftan başlamak istiyorum,eğer açıktan okursam dersleri adamakıllı öğreneceğimi pek düşünmüyorum üniversiteye gidince de kalırım korkusu var. Ama örgün yazınca hiç değilse kulak dolgunluğu olsun olacak derslere yabancı olmayacağım diyorum. Siz ne tavsiye edersiniz nasıl yapayım ? bu arada tercihlerin bitmesine 3 gün kaldı lütfen bir an önce cevaplarsanız çok sevinirim.

 199. Encan Aydoğdu dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için ve de okuduklarından çıkardığım kadarı ile samimi yazılarınız için size teşekkür ederim …

  Her ea öğrencisinin olduğu gibi benim de hayalim hukuk okumaktı. Ancak birçoğu gibi bende kazanamadım … Onun yerine Pamukkale Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünü ite kaka bitirdik.
  Şimdi askerlik , evlilik , iş güç halledelim dedik … Yaş 30’a yaklaştı … Eski aşkımız avukat olma isteği tekrar nüksetti.
  Geçen yıl adalete yazıldık .. Açıköğretim 1. Sınıfı iş güç derken çalışamasak da bir şekilde bitirdik … Seneye de okul biter inş. Ortalama 2.50 civarı fena değil .
  Benim sorum şu . Beykent yazılacak onu anladım .. Burs sıkıntım yok .. Para önemli değil . Önemli olan avukat olmak ( belki diploma duvarda asılı kalacak ama olsun .. * insan idealleri için yaşamalı )
  Açıköğreyimden dersleri saydıracaz …( O kısım sürekli değiyormuş hadi hayırlısı … )
  Ben bitirdiğim lisansta da yaklaşık 15 tane hukuk dersi vermiştim .. Bunları da saydırma imkanım olur mu ???
  ** yine 2 Sene gidelim gelelim ama bu avantajla 3ten başlamayı garantileyebilir miyim ???
  Bir de bu okulu şehir dışından hafta sonu gelip de bitirme şansım var mı ?? ( hafta sonu dersleri varsa tabi )

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Ercan bana çok benziyorsun önce bunu belirteyim. Hangi hukuğa gidersen git zorunlu hukuk derslerini tekrar alacaksın bunu bil. Beykent e gitmeni tavsiye ederim en azından benim yaptığım hatayı yapmamış olursun. Birde dersler haftasonu yok zaten hukuklarda da devam zorunluluğu yok.
   Çalıştıktan sonra geçersin merak etme

 200. doğancan polat dedi ki:

  peki adaley myo’da verilen dersler üniversteden üniversteye değişiyor verilen kredi ve dersler önemli tabi. sizce en iyi adalet myo hangisi? yani hukuka geçtiğimiz zaman daha az ders ve kredi bırakacak olan çeşitli derslerin olduğu adalet myo mu? yoksa az ders verilip kolay eğitim görüp dgs’de yüksek bi diploma puanına sahip olacağımız adalet myo mu? biraz karışık soru oldu ama cevaplarsanız sevinirim 😀

 201. Aslı dedi ki:

  Anladım cok tesekkürler bi sorum daha olacaktı neden okulda ders görebilmemiz zor? Yani konya selcuk veya inönüde girme ihtimalim var mı sizce? Yani kendi fikrinizce bi yorum yapın? Şimdiden teşekkürler 🙂

 202. Aslı dedi ki:

  Merhaba bi sorum olacaktı aöf adalet okumak zor mu? Derslere girebiliyor muyuz herhangi bir okulda? Birde aö’den ücret alıyorlarmış ne kadar acaba?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Adalet bölümü kolaydır ama sizin sınav
   İçin ortalama yapmanız lazım. Açıköğretim
   Olduğundan okula verilen kitapları
   Çalışarak sınava giriyorsunuz. Fiyat dönemlik
   200 ila 250 Tl arası idi. Şimdi hatırlaya-
   madım. Okul için birşey diyemem üniversiteler
   de kabul ederlerse derse girebilirsin ama
   zor bir ihtimal

 203. Orhan AKMAN dedi ki:

  10 yılda istesende uzatamazsın 🙂 insan para verince daha bir fazla çalışıyor. Bizim okulda 4 yılda bitiriyor çocuklar genelde. Birde Kültür’de %50 burs kazanırsan 7 yıl boyunca hiçbir şekilde bursun kesilmiyor

 204. doğancan polat dedi ki:

  yani kültür yada beykent hukuka geçtiğimiz zaman istersen 10 yılda bitir gibi birşey mi oluyor yoksa olmuyor sen yapamıyorsun dersler hep zayıf deyip postalıyorlar mı 🙂

 205. doğancan polat dedi ki:

  adaletten hukuka geçtiğimiz zaman geçtiğimiz üniverstede dersler zayıf olursa okulla ilişkimiz kesiliyor mu?

 206. merve dedi ki:

  ve bir sorum daha olacak 🙂 ben %50 özelde psikolojiyi kazanıyorum hoca bence orayı oku adalet okuyup o kadar uğraşacağına dedi sizcede öyle yapmalımıyım? bir diğer idealimde psikoloji çünkü

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Eğer idealin varsa bence idealinin peşine git,
   insan sevmediği mesleği yaparsa mutsuz olur.

   • Murat Akdeniz dedi ki:

    Merhabalar siz bır senede ne kadar verıyorsunuz kulture. Ya da Bilkentin % 50 burslu halı sende kac para ıstıyor ? SAYGILAR. Emeğinize sağlık

    • Orhan AKMAN dedi ki:

     Ben %50 bursluyum 12080 Tl yıllık ödüyorum, burssuz hali
     2 ile çarpımı. Beykent eğer öss ile burssuz girerseniz
     yıllık 22000 olması lazım DGS ile girenlere 11000 Tl
     olması lazım DGS ile giren herkese %50 indirim
     yapıyor. Ama söyleyeyim tavsiye etmem ders çakışması
     durumunda ders alamadığınız için en az 3 yılda bitiyor
     artık.

 207. merve dedi ki:

  Merhaba verdiğiniz bilgiler gerçekten çok yararlı çok işimize yarayacak. benimde bi sorum olacaktı bugün tercih için hocayla konuşmaya gittiğimde bana adaletten hukuk’a geçişte derslerde çok sıkıntı çeker okulu yarıda bitirebilirsin hukuk gerçekten çok zor demişti bende 2 sene değilde 3-4 senede olsa hukuk bitireceksem sorun yok dedim ordan birisi okul uzayıp derslerin zayıf olursa okuldan atılıyosun dedi böyle birşey var mı? ben intibak kalktı diye biliyorum biraz bilgilendirirmisiniz?

  • Orhan AKMAN dedi ki:

   Evet intibak kalktı, örneğin ben %50 bursluyum
   7 sene boyunca kimse bursuma dokunamıyor
   Kültür Üniversitesinde. Öyle atılma filan
   kalmadı 8 senede bitiremezsen atılırsın ama
   zaten neredeyse her 3 yılda bir af çkıyor
   zorlaman lazım bitirememen için

 208. büşra dedi ki:

  Bende 2. üniversite olarak aöf adalet bölümünü istiyorum.
  Tercih yaparken mi yazcaz adalet bölümünü ? yoksa tercih yapmadan gidip kayıt mı olcaz ?
  Bilgilendirirseniz çok sevinirim..

 209. Pelin dedi ki:

  Çok teşekkürler bilgilendirdiğiniz için,peki ben daha yeni kayıt yaptırıcam ve hiç bilgim yok mesela kaç puan almak gerekiyor yada kaç kişi giriyor ki ilk 300e gireyim? Puanda tavan kaç? Dersler zor mu sizce ? Matematiği falan zor mu?

 210. Orhan AKMAN dedi ki:

  Dikey Geçiş Sınavında devlet hukuk fakültesine girmek istiyorsanız ilk 300 e girmeniz lazım eşit ağırlık puanından, yok param var diyorsanız az bir çalışma ile özel hukuk kazanabilirsin. O da olmadı diyelim kıbrıstaki özel hukuklara girebilirsin. Yok eğer hiçbiri olmadı sadece adalet bitti diyorsan icra müdürlüğü, katip, mübaşir olabilirsin adaleti bitirerek Ama burası Türkiye bence çalışmayı bırakma en yükseği hayal et. Amacına ulaş

 211. Pelin dedi ki:

  Merhaba emeğinize sağlık baaya bilgi edindim ama benim sorularıma cevap verirseniz memnun olurum. Benim sınav sonucum iyi değil aöf adalet yazacağım yani anlayın artık derslerim iyi değil sizce hukuk fak. Geciş yapabilir miyim sizce? Cok mu zor 270 puan almak? Birde hukuk fak.e gecmezsek geleceği olan bir meslek mi 2 yıldan sonra? Yani direk adliye saraylarında çalışabilmek için kaç puan almak gerek kpssde?

 212. mihri ılgaz dedi ki:

  hukuk 3 den başlatan üniversiteler hangisi

 213. Elif dedi ki:

  Mrb Orhan Bey. Az önce hakkinizdaki yazinizi okudum Samsun’lu olduğunuzu görunce çok sevindim çunku ben de Samsun’luyum ama sizin kadar azimli değilim. Başarilarinizin devamini diliyrm.

 214. Orhan AKMAN dedi ki:

  Kesinlikle olmaz sonuçta örgün öğretim veren eğitim kurumunda beraber okuyorsunuz. DGS ye ömrünüz boyunca girebilirsiniz….

 215. Elif dedi ki:

  Size gönulden tşkr ediyrm. Nasil içimi rahatlattiniz anlatamam. Gunlerdir duşunmekten bunaldim, şimdi bi nebze olsun önumu aydinlattiniz. Bi de bişe daha sorsam:( dgs ile hukuğa geçmek sanirim birçok kişinin hayali ve de kolay bişe değil, dgs ile geçenlerle diğer normalden kazananlar arasinda bitirince bi fark olmuo dimi; örgun mezunlarla açiköğretim mezunlari arasindaki gibi? Bir de ilk girişte dgs yi kazanamadik diyelim kaç hakkimiz var dgs ye tekrardan girip geçiş yapmak için? Tekrar tşkr ediyorum size, sağlicakla kalin.

 216. Orhan AKMAN dedi ki:

  Bence hukuk çünkü hukuk için yaş çok önemli değildir. Hukuk Fakültesi’ni bitirip 5 yıl avukatlık yaptığınız takdirde 45 yaşına kadar hakimlik sınavlarına girebilirsiniz

 217. Elif dedi ki:

  Kisa zamanda cevap yazdiğiniz için gerçekten çok tşkr ederim. Ben de 2010 biyoloji bölumu mezunuyum; okulumu geç bitirdim maalesef ve şu ana kadar da işsizim; aklimdan çeşit çeşit fikirler geçiyor:) Malum yaş da ilerlemeye başlayinca daha bir panik yapiyor insan. Benim 35 ime kadar bitirip kpss a uzmanlik sinavlarina girmem gerek. Adaleti hayirlisiyla bitirip geçiş yapabilirsem bu sefer de 1. ya da 2. siniftan başlatildiğini yazmişsiniz; o zaman da yaş sinirimi geçiyrm; amacim doğru bir tercih yapmak. Bir de size bir şey daha danişsam çok mu olur bilmiyrm ama benim bu aralar ikinci bi unv. konusunda kafam çok karişik. Sizce bu yil açiktan iktisada mi kayit yaptirayim yoksa adalete mi? gönlum bu saatten sora kariyerli bir meslek okumak için hukuktan yana ama yaş durumumu uzmanlik sinavlarini duşunduğum zaman da iktisat geçiyor. Arada kaldim yani. Zamaninizi aldiğim için lutfen beni mazur görun.

 218. mihri ılgaz dedi ki:

  merhaba.öncelikle yazdıklarınız güç verdi diyebilirim.ben hukuk istiyordum ama puanlarım yetecek gibi değil.bakıyorum hukuktan başka hangi meslek diye ama içime sinen kalben istediğim net bişey diyemiyorum..bu tercih döneminde düşünmekten bıktım en sonunda aklıma bi çıkar yol geldi ama bu mümkün mü bilmiyorum..edebiyat bölümünü tercih edip,açıktan adalet okuyum diyorum daha sonra dgs ile hukuğa geçiş.çoğu kişi bunun bi hayal olduğunu söylüyor pazartesi durumu dershane hocamla görüşeceğim aynı şeyleri o da söyleyecek ama ben çok istiyorum.matematiğim iç açıcı değil evet ama Allah izin verirse önümde 2 yılım olacak o 2 yılda toparlayabilirim.yardımcı olur musunz :/

 219. mihri ılgaz dedi ki:

  merhaba benm hedefim hukuktu ama olmadı.bu yıl tekrar hazırlansam diyorum sözel puanım iyi geldi belki o şansımıda kaybedicem.edebiyat okuyum diyorum açıktan da adalet.evet matematiğim okdar iç açıcı değil bu zamana kadar da hiç olmadı.ama Allah izin verirse önümde 2 yıl olaacak çalışıp arayı kapatabilirim belki.herkes bu hayal önüne bak diyorlar ama hukuk ta hukukk…yardımcı olur musunz? :/

 220. Orhan AKMAN dedi ki:

  Elif hanım ben de 2005 biyoloji öğretmenliği mezunuyum. Ama kaderin cilvesi bir türlü mesleğimi yapmak nasip olmadı. Bence önce DGS sorularının ne kadar kolay olduğunu ÖSYM ‘nin sitesinden şu adrese tıklayarak http://www.osym.gov.tr/belge/1-5957/dikey-gecis-sinavi-dgs.html incelemenizi tavsiye ederim. Bence Açıköğretimden Adaleti bitirin ardından hukuk fakültesi için sıkı şekilde çalıştığınızda eminim altından kalkarsınız… İyi günler

 221. Mihri dedi ki:

  merhaba.benm hedefim hukutu ama tm puanım çok iyi gelmedi şu an için hukuk imkansız gözüküyor.günlerdir düşünüyorum artık neresi olursa giderim durumuna geldim.sonra bi çıkar yol buldum gibi.sözelde 14bindeyim marmara edebiyat falan oluyor.ama istanbulda değilde hukuk okumak isediğim anadolu ünv.sini tercih edeyim diyorum.bu arada açık adalete de kaydolayım.sonra dgs ile hukuğa geçiş..çoğu kişi bunun bi hayal olduğunda ısrar ediyor.ama yapabilenler varsa yapabilirim.evet matematiğim çok iç açıcı değil ama önümde 2 yılım olacak Allah izin verirse başarabilirim gibi geliyor.Yardımcı olur musunuz aydınlatır mısınz?

 222. Elif dedi ki:

  Mrb Orhan Bey; sitenizi tesadufen gördum ve yardimci oluşunuz beni çok mutlu etti; ben biyoloji mezunuyum ve bir kaç aydir aklimda hukuk okuma fikri oluştu. Açiköğretim adaletten hukuğa geçiş olduğunu yeni öğrendim; karar veremediğim konu bu yil lys ye hazirlanip hukuk fakultesi için çalişmak mi yoksa şimdi açiktan adalete girip hukuğa geçmeye çalişmak arasinda kararsizim ve birde yaş sorunum var 83 doğumluyum. Kafam baya karişti bu aralar, yardimci olursaniz inanin çok sevinirim.

 223. İbrahim İNAN dedi ki:

  İnsanları bu şekilde bilgilendirdiğiniz için size teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıntılı bilgilerle işin ince detaylarını da yazmaktan üşenmemişsiniz. Allah Sizden Razı Olsun.

 224. Orhan AKMAN dedi ki:

  Mehmet kardeşim ben hukuk hayaline karar verdiğimde 28 yaşında idim ve Siirt in dağlarında operasyonlara katılıyordum. Kararımı verdim 2 yıllık açıköğretim adalete gidip oradan hukuğa geçecektim. 30 yaşında DGS de Türkiye 548. Si olarak %50 bursla İstanbul kültür hukuğa yerleştim. Diyeceğim herşey insanın içindedir. Hayallerinin peşinden emin adımlarla git. Eminim başaracaksın. Şimdiden başarılar

 225. mehmet bey dedi ki:

  Orhan bey mrb.lys tm2 puanım 299 sıralamam 158000..hukuk okumak istiyorum,kemerburgaz üni.ve u.antalya üniversitesine gidebiliyorum..eğer bu yıl puanlar düşerse ist.aydın üni beykent üni.belkide özyeğin hukuk.sormak istediğim şu özel üniye para vereceğime adalet meslek yüksek okuluna gitsem ardından dgs ile özel üni.hukuka geçsem..istanbul üniversitesi adalet meslek yüksek okulu uzaktan eğitime de puanım yetiyor..şimdiden teşekkürler…

 226. Orhan AKMAN dedi ki:

  Adalet bölümü 4 yıllık fakülteye geçiş imkanı bakımından sadece hukuk fakültesine geçiş imkanı sağlar başka bir bölüm tercih edemezsiniz. Dolayısıyla bence geçişin kalkması imkansız o zaman adaletsizliğin en büyüğü meydana gelir,
  İlk kez sizden duydum bence kaldırılmayacak aksine kontenjanda adaletçilere artırılacaktır…

 227. hüsna ayrancı dedi ki:

  bende adalet okumak istiyorum ama bu yıl hukuk fakültesine geçişin kalktıgını söylüyorlar bu konuda bilginz var mı?

 228. Orhan AKMAN dedi ki:

  Bana mail atan arkadaşlarda illa Beykent mi diye soruyorlar. Arkadaşlar ben illa Beykent e gidin diye tavsiye de bulunamam ama her yerde her ortamda söylüyorum benim en büyük hatam tercihlerimde oldu. Sadık isminde bir arkadaşım var beraber DGS ye girdik. O Beykent e ben de Kültür e girdim. Arkadaşım bu sene 4. sınıfa geçti çünkü Beykent onu 3. sınıftan başlattı. Ben ise daha bu sene 3 e geçtim ama 2. sınıfında yarısı duruyor. Bir de mutlaka 1 dönem yaz okuluna para vermem lazım ki ancak 3 yılda bitireyim. Beykent’in bu sene 3. sınıftan başlatıp başlatmayacağını bence (0212) 867 5589—(0212) 444 1997—(0532) 444 1997 numaralı telefonları arayıp sorun. Geçen yıl aradığımda bana 3. sınıftan başlatacaklarını söylemişlerdi.

 229. Orhan AKMAN dedi ki:

  Özellikle son 4 gündür ciddi yer sağlayıcısı sıkıntısı yaşıyorduk, bugün çok şükür biraz külfetli de olsa değiştirdik. 4 günlük veriler silindi yorum yazan arkadaşlar kızmasın lütfen. Benim yazdığım cevaplarda silindi ama olsun artık sıkıntı çıkmayacak Türkiye’nin en sağlam hosting firmalarından birinden sınırsız alan,sınırsız bandwith ile hizmetinizdeyim. Çekinmeden hukuk ile ilgili sorularınızı sorun lütfen

 230. emine dedi ki:

  ortalamam 3.50 olursa kaç puan gelir

 231. Orhan AKMAN dedi ki:

  Bir ziyaretçimizin bana attığı maili sizlerle paylaşmak istedim…
  Arda Akcalı
  Ardaakcali@hotmail.com
  Orhan bey iyi akşamlar, adalet bölümü ile ilgili açıklayıcı yazılarınız için teşekkür ederim. Ben başŸkent universitesi yönetim bilişŸim sistemleri bölümü mezunuyum şŸu anda da ikinci üniversite olarak aöf adalet bölümü okumaktayım, 1. Sınıfı başarıyla geçtim ve şŸimdi 2. Sınıf derslerine çalışŸmaya başŸladım bile, 2014 temmuzda dgs ye girip hukuk fakültesine geçişŸ yapmayı düşünüyorum, sizce istanbul da hangi üniversiteye kayıt yaptırmalıyım, özel üniversite düşünüyorum, beykent demişŸsiniz ama beykent in internet sitesinden okuduğuma göre artık o da muaf tuttuğŸu dersleri epey sınırlamışŸ ve direk 3. Sınıftan başlatmıyor gibi geldi bana..
  Bilgilerinizi paylaştığınız için teşŸekkür ederim.

  İyi akşamlar

 232. Orhan AKMAN dedi ki:

  Bence çok erken pes etmişsiniz, ben devlet memuruyum çok yağun olmama rağmen geçen sene inanın son 40 gün kala DGS sınavına hazırlanmaya başladım . (Merak edenler üst menüden Hakkımda düğmesini tıklayarak okuyabilirler) o kadarcık çalışma… Bende keşke daha çok çalışsa idim diyordum ama devlet hukuğu kazanıp dersleri geçemeyen arkadaşlarımı görünce her şeyde bir hayır varmış diyorum. Bence pes etmeyin; şu andan itibaren ders çalışmaya başlayın. Ben bu sene öylesine DGS sınavına gireceğim ben de ders çalışmadım. Gelin yarışalım ve sonucu burada paylaşalım. Bu arada hukuğa kayıt tarihleri LYS yerleşmelerinden 1 hafta sonra başlar genel olarak ama her üniversiteye göre değişir. İnşaallah kazanacağınız üniversitenin websayfasından kayıt tarihini öğrenirsiniz. Bu kadar yorumdan sonra başka bölüm tavsiye etmiyorum. Hukuk zordur ama çok güzel bölümdür. Tüm dersler hayatın içinden olduğu için yorulursunuz ama en azından mutlu olursunuz. Hem okurken hem de bitirince.
  Kolay gelsin, iyi çalışmalar, durmak yok, yılmak yok

 233. size teşekkürler gercekten cok teşekkürler cok yararlı bilgiler veermişsiniz ..bende bu sene mezun oldum aöf adaletten ankarada oturuyorum not ortalamam 3,300 geldi dikey geçiş sınavına müracat ettim ama başarılı olacagımı sanmıyorum sınava 1 ay var ve ben şimdi başlayacagım ders calışmaya , yinede es kaza biraz puan aldım diyelim tercihleri ne zaman ,nasıl yapıyoruz.. sizinde dediğiniz gibi taze beyinlerle yarışacagız , sürede az yani sizin anlayacagınız umutsuzum ama şansımı deneyecegim.dgs kazanamazsam lisans tamamlamak istiyorum sizce hangi bölüm kolaydır hangisini kolay okuya bilirim

 234. Orhan AKMAN dedi ki:

  Öncelikle belirtmeliyim ki DGS sınavı üniversite sınavına hazırlanan biri için gerçekten çok kolaydır ama her sene sınava katlanarak giren bir kitle var ki bunu da göz önüne alın derim. Şu an için DGS de 70 e 70 yapan biri şimdilik atanabilir ama belki 2 sene sonra yetmeyecek bu puan kim bilebilir ki? Bana sormuşsunuz ben sizin yerinizde olsam madem puanınızda yetiyor %100 burslu hukuğa gidin özel bir üniversiteye 4 yılda bitirin bence riske atmaya gerek yok. 2 sene sonrasını kimse bilemez. Ayrıca DGS için okul ortalamasının da çok iyi olması gerekiyor. Galatasay Üniversitesinden bahsetmişsiniz 1 kişi alıyor sadece, bu da 4 üzerinden 4 demek hiç boş yere zahmet çekmeyin bence. (Bu arada Açıköğretim sınavları testtir)

 235. eren tunç dedi ki:

  Hocam kolay gelsin anadolu lisesi mezunuyum sadece en iyi hukuklardan birini kazanmak için adalet tercih edicem.adalet bölümleri birkaç devlet üniversitesi dışında tamamen dolmayıp ygs dende öğrenci almış şekilde gözüküyor.bütün tam burslular tutuyor puanıma ilk sorum girme ihtimalim sizce nedir.ikinci olarak girersem nasıl bir ders çalışma yöntemi izlemeliyim ygs lys kastığım için dgs bana çok kolay geldi 2012 nin dgs sorularını çözdüm ortalama sayısalda sözelde 74 76 arasınet yaptım o konuda sıkıntım yok çok şükür ama okul ortalamamı nasıl yüksek tutabilirim.sınavlar test şeklindemi oluyor adalet bölümünde ve 2 yıl bu temelle düzenli çalışırsam ankara istanbul galatasaray veya marmarayı rahat kazanabilir miyim şimdiden çok saolun ellerinize sağlık

 236. adminorhan dedi ki:

  Mrb bende bu konu ile ilgilendiğiniz ve de yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim öncelikle. Oöp hesaplaması kitapçığınızda olması lazım. Kabacahesap için orantı kurabilirsiniz. Örneğin ben 3,25 ile mezun oldum. 4,0 ortalama ile bitiren 80 puan alırsa 3,25 ortalam ile bitiren kaç puan alır? Bu hesaba göre 65 almam lazım iken geçen sene 69 puan almıştım yani sonuca 3 veya 4 puan eklerseniz aöp puanınız yaklaşık çıkar. Bu hesaba göre 2,25*80/4=45 Yaklaşık olarak 48-49 puan Aöp puanınız gelecektir. Beykent ile ilgili olarak ben geçen sene konuşmuştum bence en güzeli sizin telefonla arayıp konuşmanız olacaktır. İndirim konusuna gelince zaten Beykent DGS ile gelenlere indirim yaptığı için ilave indirim yapmıyor. İyi geceler….

 237. oaskan dedi ki:

  Mrb. Öncelikle paylaşım için çok teşekkürler cidden çok bahsedilen ve dikkat edilmesi gereken bir konuya değinmissiniz. benim sorum aöf adalet bölümünden 2.35 gibi bir puanla mezun olacağım inşallah. Oöp nasıl hesaplanıyor. Birde Beykent üni için şartlar halen aynımı yani 3 sınıftan başlatması, ücretler. birde Res’en emekli devlet memuruyum indirim vs. varmı bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim. Saygılar

 238. serhat aerhat dedi ki:

  slm size bir soru olacak cevaplayabilirseniz. AMY bitirdikten sonra hukuk fakültesine devam etmek istersek devlet üniversitelerinde okuyamıyormuyuz yada okuyabilirsek 1 denmi 3 tenmi başlarız. cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • adminorhan dedi ki:

   Tabi ki okuyabilirsiniz ama Türkiye de en kötü ilk 300 e girmeniz lazım eşit ağırlık puanına göre. Devlet Üniversitelerinden Sadece Kocaeli ve Eskişehir(Eskişehir Anadolu’yu Arkadaşımdan duydum emin değilim) Hukuk 3. sınıftan başlatıyor. Ankara Hukuk 2. sınıftan geri kalanı 1. sınıftan başlatıyor.

 239. samet gök dedi ki:

  hocam bütün emeğine ve zamanını ayırdığın için ne kadar teşekkür etsem azdır.inşallah mümkün olan en kısa sürede ve başarıyla okulunu bitirirsin.ben şuan hem çalışıyorum hem dgs kursuna gidiyorum eğer nasip olursa tercih sıralamasını . 1 beykent 2 kültür 3 fatih 4 aydın şeklinde yapıcam. aöf not ortalamam 2,12 biliyorum çok düşük ve denemelerde 50 mat 60 türkçe yapıyorum . eğer nasip olurda kültüre gelirsem seninle tanışmakta isterim
  başarılar

 240. adminorhan dedi ki:

  Samet Kardeşim Ders Muafiyet Belgemi yazımın sonuna ekledim, Ben Kültüre gitmekle hata yaptım neden diye sorarsan 3 yılda (yaz okulu ile ders alırsam) ancak bitecek bir sürü lüzumsuz ders var inan ve benim en büyük sıkıntım devlet memuru olmamdan dolayı okulu bitiremeden tayinim çıkabilir bundan dolayı yaz okuluna da para bayılarak şu okulu bitirmeye çalışacağım. Bana sorarsan yaz Beykent i 2 yılda bitir Hukuk Fakültesini (biraz zorlanacaksın ama emin ol bitirirsin)

 241. samet gök dedi ki:

  Sorun degil hocam zahmet edip cevap verdiginiz icin tesekkur ederim . Buyuk bir sabirsizlikla yanitlarinizi bekliyorum

 242. abdullah dedi ki:

  Teşekkürler. Çok faydalı oldu. Emeğinize sağlık

  • adminorhan dedi ki:

   Rica Ederim buradan her zaman, her türlü sorunuzu sorabilirsiniz….

   • samet gök dedi ki:

    merhaba hocam önceklik emek verip yazıyı yazdığınız için teşşekkürler.

    bende bu sene sizin gibi aöf adaleti bitirip kültür hukuğa yerlerşmeyi istiyorum.

    size bir kaç sorum olucak

    öncelikle hangi dersleri muaf tuttular.
    benim derslerde ki başarımlada orantılı ama en iyi ihtimal kaç yılda bitirebiliriz. ve kaçıncı sınıftan başlatıyorlar.

    ve birde kültür üniversitesi hukuk fakültesini dgs ile geçmek isteyenler için gene lbir değerlendirme yaparmısınız tavsiye edermisiniz.
    şimdiden teşekkürler.

    • adminorhan dedi ki:

     Hocam öncelikle bende yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Çok ayrıntılı sormuşsunuz inanın şu an yarın ki Medeni Sınavına hazırlanıyorum. Bu sorunuzu yarın cevaplasam kusura bakmazsınız değil mi? Detaylar yarın gelsin. İyi geceler

     • Selda dedi ki:

      Verdiğiniz bilgiler ve emeğiniz için çook teşekkürler, 2. öğrenim olarak Adalet Yüksek Okulunu tercih edeceğim. Babamın vasiyetini gerçekleştirebilmek için hukuk okumak istiyorum. İnşallah sizin gibi hukuka geçiş yapabilirim. Selamlar saygılar

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bir yorum bırak

mature porno

YAZAR HAKKINDA

Hakkımda Daha Çok Şey Öğrenmek İsteyenler Üst Menüden "Hakkımda" Düğmesinden Veya http://www.nasilyapalim.com/hakkimda Uzantısından Öğrenebilirler....
Kategoriler
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Translate:
sorusor
sorusor
Biraz Gülelim :)
kiminbunumara.com-faturaogren.com
%d blogcu bunu beğendi:
mature porno